HAMİT TEKKANAT - KANDİL’DE GÖRÜNMEYENLER | Denizli Hizmet Gazetesi -

KANDİL’DE GÖRÜNMEYENLER
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

18/6/2018
TSK’nın aylar önce başlattığı Kandil Operasyonu başarılı bir şekilde devam ediyor. Ancak bu operasyonda yaşanan bazı olaylar seçim atmosferine girmiş basınımızda fazla yer bulamadı. Eskiden bırakınız Kandil’i K. Irak’a sınırlı bir operasyon yapılsa bile Kuzey Irak Kürt Yönetimi, Irak Merkezi İdaresi, Arap ülkeleri, İran ve batılı ülkeler tepkilerini koyar, Irak’ın toprak bütünlüğüne vurgu yaparlardı. Şimdi ne hikmetse hiç birinin sesi çıkmıyor. Neden acaba? 
2014 yılında yaşanan Kobani olaylarını hatırlayınız. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kobani ha düştü, ha düşecek” sözleri üzerine Güneydoğu’da cumhuriyet tarihinin en büyük isyan girişimi olmuş, 57 vatandaşımız öldürülmüş, maddi hasarın boyutu milyonları bulmuştu. Oysa ortada Türkiye’nin Kürtlere yönelik bir operasyonu olmadığı gibi Kobani’den gelen 200 bine yakın Kürt’ü ülkemize almıştık. Şimdi ise PKK’nın ana karargâhına daha açıkçası kalbine bir operasyon yapılıyor, Kürtlerin yoğun olduğu yerlerde çıt çıkmıyor. Özellikle HDP acaba neden sessiz, neden kitleleri tahrik etmiyor, ya da edemiyor? 
Ya her Irak operasyonumuzda önümüze engel çıkaran sözde müttefikimiz ABD, nedense onun da sesi çıkmıyor.  
Kandil operasyonu iktidar kanadından dile getiriliyor, muhalefet ise bunun seçime yönelik bir hamle olduğunu söylüyor.  
Kandil operasyonuna sessiz kalınmasının bence önemli bazı sebepleri var;  
HDP milletvekili Figen Yüksekdağ 31 Temmuz 2015’de “Sırtımızı YPG’ye yaslıyoruz” diyordu. O zamanlar gerek içeride, gerekse dışarıda PYD’nin, PKK’nın Türkiye ile başa çıkabilecek bir güç olduğu zannediliyordu, çünkü arkalarında ABD’nin desteği vardı.  
Kanaatimce Türkiye’nin önce Fırat Kalkanı, arkasından Zeytin Dalı harekâtını yapması Kürtlerin umutlarını tüketti. ABD de Kürtleri korumadı. Rusya’nın Suriye’de hava sahasını uçaklarımıza açması, Kürtlerin Rusya’ya olan beklentilerini de boşa çıkardı.  
Yıllardır söylediğimi bir daha tekrar edeyim. Ortadoğu’da gücünüz kadar itibarınız vardır. Sorunlar önce silah zoru ile çözülür, sonra diplomasi gelir. Umutları tükenen HDP, hızla Türkiye partisi olmak zorunda, aksi halde kendini bitirir.  
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018