HAMİT TEKKANAT - ORTAYA KARIŞIK | Denizli Hizmet Gazetesi -

ORTAYA KARIŞIK
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

12/6/2018
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Eğer bir güvenlik korucusu sistemi iyi korursa, albay da olacak general de olacak” demiş. Bu cümle ilk bakışta Sultan Abdülhamid’in “Hamidiye Alaylarını” çağrıştırıyor. Hamidiye Alayları hakkında biraz bilgi aktarayım.  
Bu birlikler Doğu Anadolu Bölgesini korumak maksadıyla Abdülhamid tarafından 1891 yılında kurulmuştur. Alaylar Kürt kökenli aşiretlerden oluşturulmuştur. Bunların mücadele alanı bölgede karışıklık çıkaran Ermenilerdir. Bu alayların Ermenilerden başka bölgeyi işgale yönelen Rus, İngiliz ve Fransızlara karşı da mücadele ettikleri bilinmektedir. Hamidiye Alaylarından subay ve general de yetişmiştir. O zaman başarı ve padişahın gözüne girmek terfide esas alınmıştır. 
Aradan 100 yıldan fazla süre geçtikten sonra benzer sisteme dönülmesi düşündürücüdür. Subaylık belli eğitimleri alarak, tecrübe kazanılarak, hiyerarşik yapıda bir meslektir. Korucuların astsubay, subay ve general olmasına hiç itirazım yok. Ancak belli eğitimlerden geçirilmesi, tecrübe kazanması ve çok iyi istihbarat yapılarak takip edilmeleri gerekir. Osmanlıya isyan eden Kürt ve Arap paşaların varlığı unutulmamalıdır.  
Fabrika mı, kıraathane mi? 
Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim projeleri arasına “kıraathane” vaadini de ekledi. Eskiden kıraathane, birinin kitap okuduğu diğerlerinin de dinlediği mekânlara denilirmiş. Sanırım okuma-yazma bilenlerin az olduğu dönemde buralara itibar fazlaymış. Ancak günümüzde kimsenin böyle bir ihtiyacı yok. Kıraathanelerin yerini kahvehaneler almış durumda. Kahvelerde okey, tavla, kâğıt oyunları oynanıyor. Kitap okuyan yok, gazete okuyan ise parmakla sayılacak kadar. Televizyon bile izlenmiyor (maçlar hariç).  
Kıraathanelerde çay ve kek bedava olacakmış. Bu demektir ki işsiz, evsiz, barksız olanlar buraları mesken tutacak, sabah girip akşam çıkacaklar. Kıraathane değil “Tembelhane” olacak. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, kıraathane projesine karşı çıkıp fabrika vaat ediyor, “Bedava çay mı yoksa iş mi istersiniz” diye soruyor.  
Görünen o ki fabrika vaadi, kıraathaneyi geride bırakmış. 16 senedir ülkeyi yönetenler sanırım proje sıkıntısına düşmüşler.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018