HAMİT TEKKANAT - TURPUN BÜYÜĞÜ HEYBEDE | Denizli Hizmet Gazetesi -

TURPUN BÜYÜĞÜ HEYBEDE
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

21/5/2018
Anadolu’da yaygın olarak kullanılan bu deyim, geride olanın eldekilerden daha büyük olduğu anlamına gelir. Bu başlığı atmamın sebebi Suriye’nin İdlip Bölgesinde 12 gözlem noktasını tamamlamış olmamızdan dolayıdır.  
Afrin’e yapılan Zeytin Dalı harekâtını TV’ler naklen yayınlıyorlardı, çünkü orada bir bölgenin ele geçirmesi, teröristlerden temizlenmesi vardı. İdlip’te bir askeri başarıdan çok Türkiye’nin üstüne aldığı sorumluluğu yerine getirmesi söz konusu. Bir hatırlatma yapalım; İdlip Hatay’ın güneyinde kalan Suriye’nin bir ili, nüfusu göçlerle 3 milyona yaklaşmış. Bu nüfusun çoğu savaştan kaçan Suriyeliler ve rejim muhaliflerinden oluşuyor. Muhalif gruplar içinde El Kaide’nin Suriye kolu olan Heyet Tahrir Üş Şam(HTŞ) en büyük ve etkili aktör.  
Türkiye’nin İdlip’te söz verdiği gibi 12 gözlem noktasını kurması, Suriye’de kalıcı barışın sağlanması için önemli bir adımdır. Her biri bir bölük seviyesinde (200-250 personel ve zırhlı araç) oluşan gözlem noktalarından sadece 3 tanesi Türkiye sınırına yakın, diğerleri ise Suriye toprakları içindendir.  
Rusya ve İran’la varılan mutabakata göre Türkiye rejimle muhalifleri ayıran sınır çizgisinin içte kalan, muhaliflerin sahasındaki gözlem noktalarını kurdu. Mutabakat çerçevesinde Rusya ve İran’ın da sınırın karşısında rejim bölgesinde kalan tarafında benzer gözlem noktaları tesis etmesi gerekiyordu. Böylece bir tampon oluşacaktı. Ne Ruslar ne de İran gözlem noktalarını tam olarak tesis etmemişler. Bu demektir ki Suriye rejimi ile muhaliflerin çatışması halinde bizim askerlerimiz savunmasız kalacak, ya da Suriye askerleri ile çarpışmak zorunda kalacak. Askerlerimizin geri çekilmesi halinde ise Suriye’den yeni bir göç dalgası gelmesi ihtimali var. Suriye’de turpun büyüğünün heybede olduğunu sanırım anlattım. Hikâyesine gelince; 
“Aydın Pazarında köylünün birisi turp satıyormuş.  
Müşteri turpları beğenmemiş ve 
“Bunlar büyük” demiş.  
Müşteri giderken, köylü arkasından seslenmiş, “Turpların büyüğü heybede”…” 
Dileriz ki Suriye heybesinden daha büyük belalar çıkmaz…  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018