HAMİT TEKKANAT - ŞİDDETLE KINADIK! | Denizli Hizmet Gazetesi -

ŞİDDETLE KINADIK!
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

17/5/2018
ABD’nin dünyayı karşısına alarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesi ve ardından büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması Filistin’de bardağı taşıran son damla oldu.  
Silahsız ve ellerindeki sopadan başka malzeme olmayan Filistinliler İsrail sınırına yığılınca katliama uğradılar. Şimdiye kadar 60 ölü ve 2000’den fazla yaralı var. Bu sayı artarak devam edecek. İsrail askerleri hedef gözetmeksizin ateş ediyor, öyle ki 8 aylık bebek ve iki bacağı olmayan bir gösterici de ölenler arasındalar.  
İsrail’in sınırsız güç kullanması ve kimseyi dikkate almamasının sebebi arkasında ABD ve Arap ülkelerinin olması. Filistinlilerin arkasında ise kınama dışında hiçbir faaliyeti olmayan ülkeler var. Yeni Şafak gazetesi yazarı Kemal Öztürk konuyu İslam ülkelerinin dağınıklığı açısından değerlendirmiş. Diyor ki Kemal Öztürk; “Bu iş sloganla olmuyor, daha başka şeyler yapmak lazım” diyeli 30 sene oldu. Sonuç değişmedi. 
İsrail’in etrafındaki bütün İslam ülkelerinde savaş, kaos, çatışma, kargaşa var. Yani hepsinin durumu karışık. Bu yüzden İsrail daha rahat. İstediği zaman Lübnan’ı, Gazze’yi vuruyor. İstediği kadar Filistinli öldürüyor.  
Türkiye İslam İşbirliği Teşkilatını acil toplantıya çağırdı. Daha öce Kudüs’ün başkent ilan edilmesi, ABD ve İsrail’in en sert şekilde kınanmasına dair karar alınmıştı, ne yazık ki bu karara imza atan iki ülke (Nijerya ve Fildişi Sahili) daha sonra İsrail’in yanında yer aldı. Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri açıkça İsrail’i destekliyorlar. Bu ülkeler adeta ABD’nin emrine girmiş durumdalar. Müslüman ülkeler birlik olmadığı sürece İsrail’in istediği gibi at oynatması ise normaldir.  
Kendi içerisinde birlik olmayan Araplar Türkiye’ye karşı birleşiyorlar. Arap Birliğinin Kudüs konusundaki tutumu nedeniyle Türkiye’yi kınaması, onların kimlerden emir aldığını ortaya koyuyor. 
Biz geçen defa olduğu gibi bu defa da olayı şiddetle kınadık. 
Bu kınama sözümüz fıkralara konu olmuş. Bakınız nasıl;  
 
“Yeni Dışişleri Bakanı, bakanlık koltuğuna oturunca, sabahın erken saatlerinde Dışişlerinin üst düzey bürokratlarını çağırmış ve geçmiş hükümetlerin bugüne kadar izlemiş olduğu dış politika anlayışı hakkında kapsamlı bir rapor hazırlamalarını ister. Öğleden sonra, Bakana ince bir dosya getirirler. Yeni Dışişleri Bakanı, dosyayı açıp bakar ve ne görsün! Dosyanın içinde tek bir kâğıt üzerinde bir fıkra yazıyor. Hemen okumaya koyulur. 
Dubai’de farklı ülkelerin diplomatik temsilcileri şerefine bir davet verilmiş. Yemekte her şey güzelmiş, ancak ikram edilen kola bardaklarının içinde kocaman bir sinek yüzüyormuş. Bu sinek olayına, değişik diplomatik temsilciler değişik tepkiler vermiş. 
İngiliz diplomat, başka bir bardakta yeni bir kola istemiş. 
Alman, sineği bardaktan çıkardıktan sonra kolayı içmiş. 
Arap diplomat, sineği fark etmeden kolayı sinekle birlikte hüpletmiş. 
Rus, sineği koladan alıp cebine koymuş ve yardımcısına suikast olabilir şüphesiyle sineği biyolojik tahlile göndermelerini istemiş. 
Çinli diplomat, sineği yemiş, Japon’a sineği karşılığı kolayı vermeyi teklif etmiş, anlaşamamışlar.  
Yahudi, sineği Çinliye satmış, kolayı içmiş. 
Yunanlı, kolanın büyük kısmını içtikten sonra itiraz ederek yeni bir kola istemiş. 
Norveçli diplomat, kolayı içtikten sonra bardaktaki sineği balık yemi olarak kullanmış. 
İrlandalı, sineği ezip kolayla karıştırmış ve çaktırmadan İngiliz’in bardağına dökmüş. 
Amerikalı diplomat, 1 milyon dolarlık tazminat davası açmış. Arabistan hükûmeti, özür dileyerek, Amerikalıya 100 milyon dolar tazminat ödemiş. 
Bakan, fıkradan çok hoşlanmış. Hemen bu dosyayı hazırlayan üst düzey bürokratları odaya çağırmış. 
- Bu davette Türk diplomat yok muydu, diye sormuş. 
- Bürokratlardan birisi, çekinerek söz almış ve Türk diplomat varmış efendim, diye soruyu cevaplamış. 
Bakan yine sormuş: Peki, bizimki ne yapmış? 
Bürokratlar birbirlerinin yüzlerine bakmışlar. İçlerinde en tecrübeli olanı, bir adım öne çıkmış ve cevap vermiş: 
Türk diplomat, her zaman yaptığımız gibi, “Olayı Şiddetle Kınamış” efendim.” 
 
Bizim dış politika tarihimiz, işte budur. 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018