HAMİT TEKKANAT - ARAP BİRLİĞİNDEN KINAMA | Denizli Hizmet Gazetesi -

ARAP BİRLİĞİNDEN KINAMA
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

15/5/2018
Türkiye’nin Kudüs konusunda aldığı net tavır, Arap Birliğinde rahatsızlığa neden olmuş. Bu nedenle Arap Birliği İsrail ve ABD yerine Türkiye’yi hedef alıp kınamış! Arap Birliğinin Türkiye’yi hedef alması son derece ilginç ve düşündürücü… 
ABD Başkanı Trump Kudüs’e ABD büyükelçiliğini taşıma kararı almış ve bu karara Türkiye sert tepki göstermişti. Türkiye’nin bu tepkisi Arap Birliğinde rahatsızlık yaratmış. Arap Birliği sözcüsü Afifi, Türkiye’nin kibirli davrandığını, Arap Birliğine ders vermeye kalkamayacağını belirterek Türkiye’yi kınadıklarını söylemiş.  
Kudüs, İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik için kutsal sayılan bir şehirdir. Bu şehrin hiçbir dinin etkisi altında olmaması, ortak bir anlayış içinde yönetilmesi gerekir. ABD’nin kararı tam bir provokasyondur ve Türkiye bu karara tepki göstermekte haklıdır. Arap Birliğinin Türkiye’ye destek yerine tepki göstermesi Arap Birliğinin içinde bulunduğu çelişkili tutumun dışa yansımasıdır. Bilindiği gibi Suudi Arabistan ve Mısır ABD ile sıkı işbirliği içerisindedirler. Bu ülkeler aynı zamanda Türkiye’nin İran ile sıkı ilişkiler içerisinde olmasından da rahatsızdırlar.  
Kudüs gerilimi yetmezmiş gibi, Ortadoğu’da IŞID belası bitmeden yeni savaş sinyalleri görülmektedir. İsrail’in Suriye’ye saldırması ve İran askerlerini hedef alması yeni bir çatışmanın habercisidir. Suriye hava sahası Rusya tarafından korunmaktadır. Ancak bu koruma İsrail’in attığı füzeleri imha etmeye yetmemiştir. Suriye’de ABD ve Rusya fiilen olmasa bile vekâlet edenler üzerinden savaş halindedirler. ABD, İsrail’i sahaya sürerken, Rusya Suriye’yi kullanmaktadır. İran ise doğrudan çatışmalara girmek yerine hem Suriye’yi hem de Hizbullah’ı kullanmaktadır. İsrail saldırılarının İran askerlerini hedef alması, İran tarafından sineye çekilecek bir konu değildir. İran bunun intikamını almak için elindeki tüm vasıtaları kullanabilir. Olası bir doğrudan İran-İsrail çatışması ise bölgenin kan gölüne dönmesi ve 3. Dünya savaşının çıkması demektir.  
Bu karışık ortamda Türkiye’nin izleyeceği politika çok önemlidir. Türkiye kendi ulusal çıkarlarına zarar gelmediği sürece tarafsız kalmalıdır. Türkiye kendi gücü dışında hiçbir ülkeye tam olarak güvenmemeli özellikle Arapların arasındaki problemlere uzak durmalıdır. Ne Rusya, ne ABD Türkiye’nin garantisi değildir ve Araplara karşı tarihten alınacak bir yığın ders vardır.  
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018