HAMİT TEKKANAT - SEÇİMİN KADERİ | Denizli Hizmet Gazetesi -

SEÇİMİN KADERİ
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

14/5/2018
24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri ile ilgili anketler yayınlanmaya başladı. Anket firmalarının geneli iktidar tarafından beslendiği için sonuçları inandırıcı gelmiyor. Anket firmalarının çoğunlukta kanaati, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalacağı yönünde. İkinci turda da Tayyip Erdoğan ile Muharrem İnce veya Meral Akşener’in rakip olabileceği söz konusu.  
Son günlerde üstünde durulan bir konu da Kürt oylarının hangi partiye kayacağı. Seçimin kaderinin Kürt oylarına bağlı olduğunu iddia eden anket firmaları ve yazarlar var. Eğer HDP barajı aşamazsa 60-70 civarında milletvekilinin AK’ye kayacağı söyleniyor.  
Muharrem İnce’nin Hakkâri’de miting yapması çok önemli. Bu hamle Güneydoğu’dan hiç milletvekili çıkaramamış CHP’nin akıllı bir girişimi olarak yorumlanabilir. Demirtaş’ın ikinci tura kalma ihtimali olmadığına göre acaba Kürt oyları cumhurbaşkanı seçiminde Muharrem İnce’ye gidebilir mi? Muhafazakâr Kürt seçmenlerinin oylarının AKP’ye gittiği bir gerçek, bu seçimde Saadet Partisi bu oyları kendi hanesine yazdırabilirse sürpriz sonuçlar çıkabilir. 
Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeden basına yansıyan bir konu var ki üzerinde düşünmek gerekir. Cumhurbaşkanı, Muharrem İnce’ye Hakkâri mitinginde Türk bayrağı olup olmayacağını sormuş. Bu konunun geçmişi var; Kılıçdaroğlu’nun Hakkâri mitinginde Türk bayrağı olmaması AKP tarafından sıkça istismar malzemesi yapılmıştı. Aslında Cumhurbaşkanının sözleri 16 yıldır ülkeyi yöneten bir iktidar için ayıptır. Eğer ülkenin bir vilayetinde Trük bayrağı yoksa bu iktidarın zayıflığını gösterir. 
Seçimlerle ilgili ortaya atılan bir iddia var ki, üstünde düşünülmeye değer. Konuyu gazeteci Can Ataklı dile getirdi. Güya FET֒cü Adil Öksüz, hükümetin kontrolü altında tutuluyormuş ve seçimlere az bir zaman kala ortaya çıkartılıp Meral Akşener’in FET֒cü olduğunu söyleyecekmiş. Aynı senaryo Fetullah Gülen için de yazılmıştı. Sanki biri olmazsa öbürü gibi bir hava yaratılıyor.  
Demokrasinin normal işlediği bir ülkede böyle tezgâha ihtiyaç duyulmaz. Eğer Akşener FET֒cü ise hükümetin bunu seçime bırakmadan gereğini yapması gerekir. Aksi takdirde böyle bir tezgâh mağdur havası yaratmaktan öteye geçmez ve Akşener’in işine yarar.  
Dileğimiz hilesiz, yalansız, iftira yerine projelerin konuşulduğu bir seçimdir.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018