HAMİT TEKKANAT - YUNANİSTAN NEDEN ŞIMARIYOR? | Denizli Hizmet Gazetesi -

YUNANİSTAN NEDEN ŞIMARIYOR?
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

19/4/2018
Yunanistan’la aramızda yaşanan son kriz Ege Denizindeki kayalıklardan birine Yunan bayrağı dikilmesi oldu. Bu bayrak deniz kuvvetlerimiz tarafından sökülünce kriz şimdilik yatışmıştı.  
Yunanistan’da Panos Kammenos adında bir savunma bakanı var. Bu bakan hayal dünyasında yaşıyor. Öyle laflar ediyor ki ciddiye almak mümkün değil. Örneğin “Ankara’ya bir saatte geliriz” diyor. Arkasına İngiltere ve batıyı almış Yunan ordusunun istiklal savaşında bitmiş denilen Türk ordusu karşısında nasıl perişan olduğunu galiba hatırlamak istemiyor.  
Bir bilgilendirme yapalım. Ege Denizindeki adaların neredeyse tamamı Yunanistan’a aittir. Bu adaların dışında sahibi belirsiz kayalıklar vardır ki EGEAYDAK ismi ile anılırlar. Bu kayalıkların Türkiye veya Yunanistan’a ait olup olmadığı bugüne kadar belirlenememiştir. Yunanistan tüm adaları aldığı gibi bu kayalıklara da sahip olmak, Türkiye’yi Anadolu’ya hapsetmek hevesindedir. Bu kayalıklarda şimdilerde yaşayan yoktur. (keçiler ve tavşanlar hariç) Tansu Çiller’in başbakanlığı döneminde yaşanan Kardak krizi böyle bir kayalık içindi. Kardak krizinde iki ülke savaşın eşiğine gelmiş, ABD’nin araya girmesi ile kriz aşılmıştı. Yunanistan’da Kammenos bakan olduğu günden beri sürekli kriz yaratma peşinde. Bazen adalarda dolaşıp askerler ile kuzu çeviriyor, bazen kara sularımızı ihlal ediyor, bazen de abuk subuk sözler söylüyor.  
Kammenos’a iktidarın şımarık çocuğu deniliyor, ancak o şımarık çocuğun yalnız olmadığı da bir gerçek. Yunanistan’ın şımarıklık yapması tesadüf değil. Biliyorlar ki Türk ordusunun büyük bir kısmı Suriye ve Irak sınırlarına bağlanmış durumda. Suriye’den hemen çıkamayacağımız, batıda süratle seferi duruma geçmeyeceğimiz de malum. Fırsat bu fırsat deyip Ege’de oldubitti yaratma hevesindeler. Ancak unuttukları pek çok nokta var. Ege adaları Türkiye’den topçu menzilinde, Yunanistan’ın bu kadar adayı koruması kolay değil. Yunan ordusu savaşa hazır değil. Yunan ekonomisi de krizde. Bu şartlar altında savaşmaya kalkmak Yunanistan’ı bitirir. Savaşta her iki taraf da çok şey kaybeder ama en fazla zararı Yunanistan çeker. Gelirinin büyük bir kısmını turizmden sağlayan Yunanistan’ın kriz çığırtkanlığı yapması akıl tutulması olarak nitelendirilebilir. 
Yunanistan’ın PKK’yı yoğun olarak desteklediği bir dönemde Yunanlı bir askeri yetkilinin söyledikleri sanırız kulaklarından çıkmış. Ne demişti o yetkili, “Biz PKK’yı desteklemekle hata ettik. Türkler PKK sayesinde öyle bir savaşma yeteneği kazandılar ki, PKK’yı yenerler, dönerler bizi de yenerler”. 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018