HAMİT TEKKANAT - İKİ ARADA BİR DEREDE | Denizli Hizmet Gazetesi -

İKİ ARADA BİR DEREDE
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

18/4/2018
Yukarıdaki deyimi sıkça kullanırız. Manası; “Zor şartlar altında kaldığımızda herhangi bir taraftan yana olunsa diğer taraf üzülecek” demektir. 
Bizim Suriye politikamız bu deyime aynen uymaktadır. Şöyle ki; Suriye’de Zeytin Dalı harekâtı yapmamız için Rusya hava sahasını açtı. Rusya hava sahasını açmasa uçaklarımız ve helikopterlerimiz Suriye hava sahasına giremeyecek, harekâtta fazla zayiat verecektik. İran da Zeytin Dalı harekâtına gönülden destek vermemekle birlikte karşı da çıkmadı. Sonuç olarak Zeytin Dalı harekâtında Rusya ve İran ile birlikte hareket ettik. Buna karşılık başta ABD ve Fransa olmak üzere batılı ülkeler Zeytin Dalı harekâtına karşı tavır aldılar. ABD PKK/PYD’yi açıkça destekledi.  
Ne zaman ki Suriye’de Esad’ın kimyasal silah kullandığı iddiaları ortaya çıktı, Türkiye Rusya ve İran’ı karşısına alıp ABD ve batının yanında saf tuttu. Esad’ın vurulması için batıya açıkça destek verdik. Suriye’deki tesisler ABD, Fransa ve İngiltere tarafından vurulduktan sonra da başta Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümet yetkilileri memnuniyetlerini açıkça dile getirdiler. Fransa Cumhurbaşkanı Macron bizim kararsız politikamızı bir koz olarak kullanıp “Suriye operasyonuyla Türkleri Rusya’dan ayırdık” dedi. Bu diplomasiye ve bir devlet başkanına yakışmayacak bir cümle. Macron bir yandan PKK/PYD’ye destek verirken, diğer yandan Rusya ve İran ile aramızın bozulmasını istiyor. Gerçi yetkililerimiz Macron’a gereken cevabı verdiler ama verilen cevaplar durumu düzeltmeye yetmiyor.  
Eğer Suriye’nin vurulmasında Rusya sağduyulu davranmasa, üçüncü bir dünya savaşının fitili ateşlenebilirdi. Varsayalım ki üçüncü dünya savaşı çıksaydı, biz hangi safta yer alacaktık? NATO üyesi olduğumuz için batının yanında mı, yoksa bizi destekleyen Rusya’nın yanında mı? 
Suriye politikamızı pingpong oyununa benzetenler var. İktidarımız bir seri hata yaparak bizi Suriye bataklığına soktu, çıkamıyoruz. Çırpındıkça da batıyoruz. Cumhurbaşkanı, Afrin’den sonraki hedeflerimizin Membiç ve Fırat’ın doğusu olduğunu defalarca açıklamıştı. Şimdi bu konu gündemde yok. Rusya Suriye hava sahasını kapatırsa bu harekâtı yapabilir miyiz? 
Bizi bekleyen asıl bela Suriye’nin İdlip bölgesinde, orada kontrol noktaları tesis ettik. Suriye’de ne kadar kalacağız, radikal dinci örgütleri nasıl saf dışı edeceğiz, belli değil. Havadan vurulan Esad, kendini toparladıktan sonra topraklarını kurtarmak için operasyonlara devam edecektir. Suriye ordusu ile TSK karşı karşıya gelirse ne olacaktır? 
Suriye bir bataklık, bunun yanında dünyayı yönetenler şaşkın. Bakınız Almanya genelkurmay başkanı Suriye üzerinde oynanan tehlikeli oyun için ne demiş; 
“Fransa Devlet Başkanı Macron acemi, ABD Balkanı Trump deli, İngiltere Başbakanı May baskı altında. Bu durum tıpkı birinci dünya savaşı öncesi duruma benziyor.”  
Allahtan Rusya Başkanı Putin istikrarlı da savaş patlamıyor! 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018