HAMİT TEKKANAT - DEİZM TARTIŞMASI | Denizli Hizmet Gazetesi -

DEİZM TARTIŞMASI
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

12/4/2018
Deizm sözünü ilk defa rahmetli Prof. Yaşar Nuri Öztürk’ten duymuştum ve hayli de ilgimi çekmişti. Hayatını İslam dinine adamış bir insanın Deizm’den bahsetmesi, hatta savunması ilginç gelmişti.  
Bu kelime o günlerde fazlaca tartışılmadı. Ne zaman ki Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yaptırdığı bir çalıştayda İmam Hatiplilerin, iktidarın beklediğinin aksine bir anlayış geliştirdikleri ortaya çıktı, Deizm yeniden tartışılır oldu. Konya İmam Hatip Lisesi meslek dersi öğretmenlerinden oluşan 50 öğretmenin katıldığı çalıştayda, öğrencilerin anlatılan dini bilgilerdeki tutarsızlıklar nedeniyle Deizm’e kaydıkları vurgulanmış. Din dersi öğretmeninin öğrencisine uygun rol model olamadığı, çocukların sorularının ya yanıtsız kaldığı ya da bastırıldığı, MEB ders materyallerinin çocuklar için değil yetişkinlere uygun ve yetersiz olduğu sonucuna varılmış. “İtikadi anlamda sorunları olan gençlerin Deizm inancı ön plana çıkmakta, ateizm bu bağlamda daha geride kalmaktadır.” Tespiti yapılmış. Öğrencilerin kafalarını karıştıran sorular; 
-Neden tanrının yeryüzündeki kötülüklere müdahale etmediği ve sessiz kaldığı 
-Kader 
-Allah’ın tasavvuru (zihinde canlandırma) 
-Sabır ve tevekkül (her şeyi tanrıdan bekleme) gibi konularmış. 
Öğrencilerin benimsediği deizm nedir? 
Deizm anlayışı iki temele dayanmaktadır. İlki tanrının varlığı akılla bilinebilir, ikincisi evren yaratıldıktan sonra kendi yasalarına göre işler. Yani tanrı evrene karışmaz. Deizm, dine akılcı bir açıdan yaklaşır. Deizm’e göre tanrının varlığını kanıtlamak için mucizelere gerek yoktur. Deizm tüm dinleri reddeder. Bu nedenle peygamberler, kutsal kitaplar, sevap, günah, ibadet, dua, vahiy, kader, ahiret, cennet, cehennem, melek, cin, şeytan gibi kavramlar inanışta yoktur. Deizm’de sadece evrenin işleyişi için doğa kanunlarını koyan, bunun ardından evrene ve insanlığa hiçbir müdahalesi olmayan bir tanrıya inanılır.  
Başta İmam Hatipli gençler olmak üzere toplumda Deizm anlayışının giderek yaygınlaşmasının başlıca sebepleri; din adamlarının mantık dışı ve birbiri ile çelişen açıklamaları, İslam dünyasının sürekli kavga ve savaş içinde olması ve bir türlü huzur görememesi, siyasetçilerin alabildiğince din istismarı yapmaları olarak görülebilir.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018