ALTAY VAROL - ÖNCE EDEP, İLİM KOLAY İŞ | Denizli Hizmet Gazetesi -

ÖNCE EDEP, İLİM KOLAY İŞ
ALTAY VAROL

                    Facebook'ta Paylaş     |    

4/4/2018
Denizlispor Ankaragücü maçında protokol tribününde yaşanan olaylarla ilgili düşüncelerimi dünkü yazımda dile getirmiştim. Protokol tribününde yumruklar konuşup, tekmeler havada uçuşurken, oyundan atılan futbolcu herkesin gözü önünde polis kamerasını yumruklarken taraftar tribünlerinde en küçük bir olayın yaşanmaması çok önemliydi. 
Dünkü yazımda iki kulüp yöneticileri arasında yaşananların, iki kulübün taraftarları arasında kin ve nefret tohumları ekilmemesini temenni ettiğimi ifade etmiştim. Önceki akşam saatlerinde ajanslara Ankaragücü taraftar grubu Gecekondu tribün liderlerinin açıklamaları düştü. Düşen haber metninin bir bölümünde aynen şu satırlar yer alıyordu. “Yaşanan olayların ardından Ankaragücü ‘Gecekondu' tribün lideri Ali İmdat, açıklamada bulundu. İmdat, ‘Taraftar grupları olarak bize ayrılan 735 bileti aldık. Yaklaşık bu kadar sayıda kişi de dışarıda kaldı. Denizlispor taraftarları ile beraber oturduk. Bizi güzel ağırladılar. İçimizde bu ortamdan rahatsız olan insanlar var ama orada güzel ağırlandık.” Bu açıklamalar, iki camianın en azından taraftarlar bazında dost kalmaya devam edeceğinin en iyi örneği. Hiç olmazsa; yıllardır farklı illerin taraftar grupları arasında yaşanan husumete bir yenisi daha eklenmeyecek.  
Hem Ankaragücü yönetimi hem de taraftar grupları hakemlerden şikayetçi. Kendilerine göre haklı olabilirler. Ama haklarını aramak için baş ‘VURACAKLARI’ yer, asla başka bir takım yöneticisinin suratı veya kafası değil. Altınordu maçında haklarının yenildiğini düşünen Denizlispor nasıl yasal yollardan gerekli mercilerin kapısını çaldıysa, Ankaragücü Kulübü de bunu yapmalıydı.  
Türkiye’de hakemlerden şikayetçi olmayan, ‘Ben şu hakemi istemem, bu hakem bir daha bizim maçlara verilmesin’ demeyen kulüp var mı? Herkes muzdarip, herkes hakkının yendiğini düşünüyor. Ligde son haftalara yaklaşıldığı ve telafisi olmayan maçlar oynandığı zaman bu daha da yüksek perdeden seslendiriliyor. Mümkün olduğunca özellikle 1.Ligdeki tüm maçları izlemeye çalışıyorum. Hakemlerle ilgili o kadar çok yazılacak şey var ki. Ama hakem hatalarından önce kulüplerin özeleştiri yapıp, teknik heyet ve futbolcularının durumuna bakmasında yarar olduğunu düşünüyorum.  
Her mağlubiyetten sonra hakemin birinci derece sorumlu gösterilmeye çalışılmasıyla kulüpler yanlışlarını örtemez. Bunu sadece Ankaragücü kulübü için söylemiyorum. Genel durum bu.  
Geçen yıl da yazmıştım, dünkü yazımda da kısaca değindim. Şimdilik sözle geçiştirilen tepkiler, sezon sonuna doğru saha içinde fiiliyata dönüşecek, özellikle alt liglerde Türkiye’nin birçok ilinden hakemlere saldırı görüntülerini izleyip, haberlerini okuyacağız. Birkaç hafta sonra başlamasını beklediğim(!) bu tür olayları izledikçe, benim bu yazımı da hatırlarsınız.  
Hepimizin ilimden önce edebe ihtiyacı var. Yöneticisinden futbolcusuna, hakeminden gazetecesine kadar önce karşımızdakine saygı göstermeyi, kim olursa olsun hakkına hukukuna riayet etmeyi öğreneceğiz.  
Edebi olmayanın ilmi, kendisine bile hayır getirmez.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018