MUSTAFA GÖKER - AŞKIN MERKEZİNE KAÇIŞ = HAC VE UMRE | Denizli Hizmet Gazetesi -

AŞKIN MERKEZİNE KAÇIŞ = HAC VE UMRE
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

22/11/2017
Şu günlerde 3 yıl aradan sonra hac kayıtlarının yeniden başlaması insanımızın Allah Resulunün hayatının geçtiği yerlerin özlemi ve dini İslam’ı oluşumun gerçekleştiği yerlerin öğrenilip bilinçlenmek amaçtır. Dinin emri de ‘ Ey Rabbimiz,ben soyumdan bir kısmını senin kıtsal evinin yanında ekin bitmez ( çorak ) bir vadi içinde yerleştirdim. Rabbimiz ( Beytin’de ) namaz kılmaları için, insanlardan bir kısmının gönüllerini onlara meylettir, şükretmeleri için onları meyvelerle rızıklandır.’ ( İbrahim-27 ) 
İbrahim Peygamberin duası için halkımızın gösterdiği revaç, aşk ve iştah gösteriyor ki, birliğin beraberliğin din kökenli oluşumun Yüce Allahın takdiri doğrultusunda Ümmet birliğinin gerçekleşmesine vesiledir. 
HAC; Arafat tır: Kurban Arefesi günü Arafat Vakfesi yapması haccın birinci (Rüknü) farzıdır. 
Ziyaret Tavafı: Kabe’nin etrafında 7 (yedi) defa tavaf etmesi, her bir dönüşe (şavt) denirken ikinci (Rüknü) farzıdır. 
İhram: İzar ve Rida diye iki örtüden oluşan, aslı helal olan davranış ve fiilleri kendine haram kılma işlemi haccın ( şartı ) farzı oluşturmaktadır. 
Ömürde bir defa yapılan farz olan hac ibadetine bu niyetle kaydını yaptırsa, Türkiye’miz şartlarında noter huzurunda çekilen kura da ismi çıkmaz hacca da gidemez ise ömrü de vefa etmez, vefat ederse dört dörtlük hac etme sevabı (haccı eda etme) gerçekleşmiş olacağı Hz. Peygamber tarafından müjdelenmektedir. 
UMRE; Kurban bayramı ve Arefe günü harici VAKFE dışında kabe’yi ziyaret,İhram ve tavafın her zaman yapılma şeklini oluşturan bir ibadet şeklidir. Hacca Türkiye’den (60.000) altmış bin kişi gidiyorsa, umre ye yılda (600.000) altı yüz bin gideni olan bir milletin insanlarıyız. O mübarek beldelerde Anadolu’nun her yerinden küçük büyük bu ibadete koşuş ‘’ AŞKIN MERKEZİNE ‘’ Allah’la ve Resulüyle vuslata kavuşmadır. 
Okulların şubat tatiline girdiği şu günlerde Diyanet İşl. Bşk.’lığının öğretmen öğrenci umre proğramıyla kutsal beldelere ziyaret aşkı maneviyatın doruk (zirve) yaptığı anlardır. Aşk tan ve muhabbetten pervane olunan bu hal ( kapitalizmin ve sekülerleşmenin ) dünyevileşmenin zıddı ve ben egosu yerine, biz hepimiz kardeşlik oluşumu teşbihte hata olmazsa, cenneti dünyada yaşamak diye buna derler. Hz. Peygamber ‘ İki umre arasında işlenmiş küçük günahlar için ikincisi kefarettir. Allah katında makbul haccın karşılığı ise ancak cennettir.’ ( Diyanet Hac Rehberi ) 
Gidenlere tekrar, gitmeyenlere en kısa zamanda gitmek temennisiyle. Her hayrı ve değişik yardımlaşmayı yapabiliriz ama oraları gören bir göz, en tatlı yemeği yiyen kişinin tekrar o yemeği yemek arzusu isteği ve aldığı hazzın tanımlamasıdır. 
Hac ve Umre ibadeti hem mal ve hem de bedenen yapılan ibadetler sınıfından olduğu için iki şartı buluşturamayan kişi parayı bulur beden sağlığını bulamaz ise yerine vekil gönderebilir. Sağlığı yerinde olur da parayı bulamaz ise Allah’tan genişlik ve imkanı helalinden sabırla ister. 
Hac ve Umre Müslümanların kongre sidir. Bu kongreye katılmayı her kez arzu eder ama kongre sahibi kimi çağırdı ise o gider ona nasip olur. Bizler bu kongreye çağrıldık elhamdülilleh sizlerin selamını götürecek vatan ve milletin birlik beraberliğine ve milletimizin kanayan yarasının iyileşmesi için cümleten duacılardan olacağız. 
Diğer kongrelerde buluşmak temennisi ve arzusuyla kalın sağlıcakla Allah’a emanet olun… 
Mustafa GÖKER 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018