MUSTAFA GÖKER - NİYET | Denizli Hizmet Gazetesi -

NİYET
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

22/11/2017
Günümüzde insanlar niyetlerini ispatlamak ve ne kadar iyi niyetli, samimi olduklarını ortaya koymak ve de diğer insanlara göstermek için çaba harcamaktadırlar. Bir gurup insanlarda bütün işi gücü bırakıp niyet okumaktalar. Günümüz insanları bu tür iki uç arasında gidip gelen bir hayat yaşamaktadırlar. 
İmamı Buhari ( Özbekistan’ın Buhara şehrin de M. 825 yılında doğmuş ) hadis âlimidir. Sahihi Buhari isimli hadis külliyatının ilk konusu ‘’ NİYET ‘’ tir. Allah yeryüzünde ve toplum için de yaşamın amacını niyet ile göstermektedir. Hz. Peygamberinde toplumuna örnek ve önderliğinin gerçek şekli; Kişilerin yaptıklarının boyutu, çapı, hedefi ne olursa olsun asıl amacı ‘’AMELLER NİYETE’’ göredir, der. 
Bu dünyada insanların eline geçecek olan, hedefinde, niyetinde ne varsa o geçecektir. Arapça da, ‘’NÜVE’’ kelimesinden gelir. Bütün hayatın özünü, çekirdeğini oluşturan niyettir. Herkesin niyeti ne ise amaç ona göre gerçekleşir. Yaşadığımız hayatın, hareketlerimizin yönetim merkezi, kişinin niyetidir. 
Niyet Allah rızası için ise ona göre hayat şekil alır. Niyetlerimiz ne kadar hayatımıza ve davranışlarımıza şekil vermektedir. Hz. Peygamber mahşer günü ile ilgili açıklamasında üç gurup (sınıf) insandan bahseder ve Allah’ın huzuruna getirilirler. Görünüşte üçü de çok güzel davranışlar sergilemişlerdir. 
1-Allah yolunda canını vermiş bir gurup insan 2- Allah rızası için ilim tahsil etmiş, çok bilgili, gerçekten iyi kişilerden oluşan insanlar gurubu 3- Sahibi olduğu maddi imkânlarını Allah rızası için harcamış insanlar gurubu. 
Allah bunları hesaba çekiyor ve diyor ki! Siz bu güzel davranışları ne için yaptınız diye sorar;  
1. Gurup kişiler; Allah için canını verenler derki! Allah’ım senin rızan için yaptım derler. Her şeyi bilen, şah damarından kişiye daha yakın olan Allah hayır sizin asıl niyetiniz bu değil, sizler kahramanlığınızı ortaya koymak, şöhret olmak ve ne kadar kahraman desinler diye yaptınız ve öylede denildi, alacağınızı orada aldınız, sizin benden alacağınız bir şey yoktur. Benim rızam için yapmadınız, bu yola çıkmadınız yok olup gidin çıkın buradan der. 
2. Gurup kişiler; Âlimlere (ilim adamlarına) gelir. Bu bilgiyi ne için, neden kazandın der. Âlim ya Rabbi! Senin rızan için yaptık der. Allah hadi oradan, siz ne kadar bilgili, ne kadar âlim, ne çok biliyor desinler diye yaptınız. Size de öyle dediler, her kes de öyle bildi. Karşılığını orada aldınız mı? Aldınız. Benden alacağınız bir şey yok hadi çıkıp gidin huzurumdan der. 
3. Gurup kişiler; Cömerde ‘’Malını Allah için harcadığını zanneden zenginlere’’ gelir. Zengine de niçin böyle yaptın diye sorar, zenginde Allah’ım senin rızan için yaptım der. Allah hayır, siz ne kadar cömert, ne kadar hayırsever, yardım sever desinler diye farklı farklı niyetlerle bunları yaptınız ve de size de dediler. Karşılığını da orada aldınız, benden alacağınız bir şey yok, nereye gidecekseniz çıkıp gidin buradan der. 
Hangi yola çıkacaksanız çıkın, ne yapacaksanız yapın, niyetinizi ispatlamaya, anlatmaya çalışmayınız. Vallahi niyetim bu, diyerek sözle ispata çalışmaya kalkmayalım. Allah kişinin ‘’NİYETİNİN, AMELİN DEN DAHA EFDAL(üstün)’’ olduğunu belirtmektedir. Günümüzde herkes ‘’ALLAH RIZASI EDEBİYATI’’ yapmaktadır. Allah için yaptığını iddia etmekte, sözle değil kişinin içinde ne varsa dışına o çıkmaktadır. 
Bir doktor bile hastanın içinde ne varsa muayene anında öksürdüğünde ne olduğunu bilip teşhis koyduğu gibi, içinden çıkanlar vücutta ne olduğunu ispatlamaktadır. Bizler de kişilerin niyetini okumaya kalkmayalım ki, Allah’ın işini yapmaya kalkmayalım. Mümine düşen, kişilerin yaptıkları, düşündükleri ve konuşmaları çatallaşmaya başladığında oradan kalkıp gitmek, uzaklaşmaktır. 
Ya Rab! Bütün gayemizi, bütün hedefimizi ve bütün niyetimizi senin rızana göre düzenlemeyi nasip et. Her türlü art niyet, kötü niyet ve her türlü yanlış beklentilerimizden uzak eyle. Güzel niyetle yola çıkıp art niyet ve yanlış yola düşüp insanlığı fesat ve bozgunluğa düşürmekten muhafaza eyle. Oralara harcayacağımız emeğimizi senin rızan ve toplumun faydasına hareket edenlerden eyle. 
 
 
SOSYOLOG MUSTAFA GÖKER


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018