HAMİT TEKKANAT - KABİLE DEVLETİ MİYİZ? | Denizli Hizmet Gazetesi -

KABİLE DEVLETİ MİYİZ?
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

13/11/2017
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan batıya, özellikle de ABD’ne sitem ettiği zaman “Kabile devleti değiliz” deyimini sıklıkla kullanıyor. Kabile devleti demek, temeli hukuk kuralına dayanmayan, keyfi olarak yönetilen ülkeler için kullanılan deyim. Kabile devletinin karşıtı hukuk devletidir. Yaşadığımız ve yaşamakta olduğumuz birkaç örneği sizlerle paylaşacağım, ne devleti olduğumuz kararını sizlere bırakıyorum.  
15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminin üstünden 16 ay geçti. Bu kadar süre içerisinde iddianamesi hazırlanmayan, duruşmaya bile çıkamayan zanlılar var. Geçtiğimiz günlerde vefat eden eski Manisa Er. Eğ. Tug. K. Yavuz Ekrem Arslan, bu hukuksuzluğun bir kurbanı. Arslan darbe girişimini haber alır almaz Tugaya gidiyor, duruma hâkim oluyor. Birliğinden tek bir kişi bile kışla dışına çıkmamış, amirleri ile görüşüp duruma hâkim olduğunu olay çıkmadığını söylemiş fakat sırf ismi darbecilerin hazırladığı listede “Manisa sıkıyönetim K. Yardımcısı” yazdığı için tutuklanıyor. Hapiste hastalanmasına rağmen ancak durumu ağırlaşınca tahliye ediliyor ve maalesef hayatını kaybediyor. Ergenekon’da yaşanan Kuddusi Okkır vakasının bir benzeri aynen tekrar ediyor. Hürriyet Gazetesinden Sedat Ergin olayı gazetesine taşımasa haberimiz bile olmayacaktı. Medyaya, özelikle de yandaş medyaya bakınız, en basit adli vakalar abartılarak veriliyor. Bir general ölüyor haber olmuyor. FETÖ davasının uzaması daha çok canların yanmasına, ocakların sönmesine sebep olacak. Maalesef bu keyfi uygulamalara dur diyecek bir makam ve yetkili de yok.  
CHP milletvekili Enis Berberoğlu hapiste feryat ediyor “Yerel mahkeme bana ceza verdi, hapse attı, üst mahkeme cezamı bozdu. Yerel mahkeme bozmaya karşı karar almadı. Burası önemli, tekrar edersem demek ki bir ceza vardır, bozuldu, yeniden verilmedi. Yani cezam hükümsüzdür. Tahliyemi talep edeceğim bir mahkeme bile yok!”. Böyle bir uygulama hukuk devletinde olur mu?  
Geçelim başka örneklere; araçlara cam filmi var. İktidar serbest bırakmış 5 milyon araç cam filmi taktırmış, sonra yasak demişler, sonra da serbest, sonra yine yasak. Söktürmeyene 301-427 TL arası ceza kesiliyor. Vatandaşların şikâyeti artınca konuyu Cumhurbaşkanına iletmişler. Cumhurbaşkanı olaya çok kızmış ve yeniden incelensin talimatı vermiş, bu arada ceza yiyenlere cam filmini söktürenlere geçmiş olsun. Biz kabile devleti değiliz, böyle şey olmaz demeyin oldu bile.  
TEOG ve üniversite giriş sınavı konularına hiç girmeyelim. Cumhurbaşkanı “TEOG’u beğenmedim değiştirin” diyor, sistem değişiyor. Yeni sistem yürürlüğe girmeden değişiklik üstüne değişiklik yapılıyor. Hala da ne olduğu nasıl olacağı muamma… 
Biz kabile devleti değil de neyiz? 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018