HAMİT TEKKANAT - BARZANİ’NİN DÜŞÜŞÜ | Denizli Hizmet Gazetesi -

BARZANİ’NİN DÜŞÜŞÜ
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

1/11/2017
ABD, Türkiye, İran, Irak uyarıyor ama Barzani geri adım atmıyor. “Çocukluk hayalim” dediği Kürdistan’ı kurmak için ilk adımı atıyor, referandum yapıyor. Komşu ülkelerin “Sonucuna katlanır” sözünü ciddiye almayan ABD ve İsrail’e güvenen Barzani maalesef satışa geliyor. Barzani hem iktidarı yitiriyor hem de 2014’den sonra kazandığı toprakları kaybediyor.  
1995-1996 yıllarında Barzani bölgesinde görev yaptım. Barzani ve çevresi refah içinde yaşarken yalınayak gezen adeta mağaralarda yaşayan insanları gördüm. Özellikle ambargonun sağlık yönünden yaşattığı sıkıntılara şahit oldum. Halk devlet olma düşüncesinden çok karnını doyurma derdinde idi. Sanayi Ticaret ve tarım yok denecek kadar azdı. Tek gelir petrol sevkiyatından elde edilen gelirdi. Halkın fakir olması PKK’ya yaramıştı. PKK’nın operasyonlara katılanlara para verdiğini öğrenmiştim. Ancak Türkiye’nin kararlı tutumu ve PKK’ya vurulan ağır darbeler paralı PKK olayını sekteye uğratmıştı. Kürt halkı acınacak durumda idi, adalet, eğitim ve sağlık hizmetleri çok kötüydü. Özellikle adalet sistemi adeta yoktu. IŞID belasının ortaya çıkmasını fırsat bilen Barzani Kerkük’ü ele geçirdikten sonra petrol gelirlerini birden bire artırdı. Paraya kavuşan Barzani Peşmergelerin Irak ordusuna karşı savaşacağını sanarak büyük bir hata yaptı. Peşmerge cephe savaşı yapacak bir kuvvet değil. Barzani Peşmergelerini tanıyamamış.  
Barzani bölgesinde iken Kürt yetkililere hep tarih okumalarını, tarihten ders çıkarmalarını önerirdim. Şeyh Mahmut Berzenci, Kürtlerin nasıl satışa getirildiğinin ilk örneğidir. Şeyh Mahmut, İngilizler tarafından defalarca kullanılmış, işi bitince de bir kenara atılmıştır. Bugün Barzani’ye yapılanlar adeta Şeyh Mahmut olayının tekrarıdır. Tarih ders almayanlar için tekrar ediyor.  
Barzani’nin tarih ve politika bilmemesi Kürt halkını perişan etmiştir. Bir yıl birlikte yaşadığım sıkıntılarına ortak olduğum Kürt halkının Barzani’nin hırsı yüzünden perişan olmasına çok üzüldüm. Dilerim ki Irak merkezi yönetimi ile iyi bir antlaşma yapılsın ve Kürt halkı daha fazla acı çekmesin.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018