HAMİT TEKKANAT - YANLIŞ HESAP | Denizli Hizmet Gazetesi -

YANLIŞ HESAP
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

30/10/2017
K. Irak’ta Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı (İKBY) Barzani, Türkiye, İran ve Irak’ı dinlemeyip, İsrail ve ABD’nin gazına gelerek referandum yaptı. Referandum sonucu baştan belliydi, EVET çıkacaktı. Çünkü o bölgede Kürtler nüfus olarak fazlaydı, Araplar ve Türkmenler ise referandumu boykot etmişlerdi.  
Referandumun sonraki adımının bağımsızlık olacağını da bilmek için alim olmaya gerek yok. Barzani referandum kararı alırken yıllardır ABD tarafından desteklenen ve eğitilen Peşmerge’lerinin savaşacağını sanmıştı. Tankı ve uçağı olmayan bir kuvvetin bu olanaklara sahip kuvvetlerle savaşması çok zordur. Ayrıca Barzani ortağı olan Talabani güçlerinin Irak merkezi yönetimi ile gizlice anlaşması, Barzani’nin planlarını bozdu. Peşmerge güçleri bazı yerlerde hiç savaşmadan geri çekildiler. Irak ordusu ise kolay zafer kazanınca Barzani’yi pes ettirmek, referandumu iptal ettirmek için K. Irak topraklarında ilerlemeye devam ediyor. ABD ve İsrail’den destek görmeyen Barzani iyice köşeye sıkıştı.  
K. Irak’ta yaşanan gelişmeler Türkiye’yi doğrudan etkiliyor. Bu etkilerin başında güvenlik var. Eğer Kuzey Irak istikrarsız olursa Türkiye için sürekli tehdit olacak ve PKK tabanını giderek genişletecektir. İkinci konu ise ekonomiktir. Irak Türkiye’nin en fazla ticaret yaptığı üçüncü ülke durumundadır. Irak’ta istikrar olmaması bu ticareti olumsuz etkiler. Irak’a sınır illerin en büyük geçim kaynağı sınır ticaretidir. Ve Irak’ta iş bulup çalışmaktır. Ayrıca Irak’tan gelen Kerkük –Yumurtalık petrol boru hattı da önemli gelir kaynağıdır.  
Bir sene öncesine kadar Irak başkanı İbadi’yi ciddiye almayan iktidarımız geçtiğimiz günlerde onu Ankara’da ağırlamış, Cumhurbaşkanımız kendisine “Dostum” diye hitap etmiştir. Sonuç olarak Türkiye’nin Irak politikası bir yılda 180 derece değişmiştir. Bu dönüşün fayda ve zararları incelemeye değerdir. Kanaatimce Barzani’yi dışlayıp Irak’la sıkı işbirliğine girmek yeni tehlikelere yol açacaktır. Türkiye yenilmiş ve itibarını kaybetmiş Barzani’ye daha fazla yüklenmemeli, hatta Irak hükümeti ile Barzani arasında arabulucu olmalı. Kürdistan bizim sınır komşumuzdur, Irak Merkezi Yönetiminin bu sınırları tutmak gibi imkanı yoktur. Ayrıca Irak ordusu ile Türkiye’nin PKK’ya karşı ortak operasyon yapma ihtimali de bulunmamaktadır.  
Barzani bölgesindeki istikrarsızlık Türkiye’ye yansır. Ayrıca ülkemizde milyonlarca Kürt vatandaşımızın Barzani’ye sempatisi olduğu da unutulmamalıdır. Coğrafyayı değiştirme şansımız olmadığına göre Kürdistan ile ilişkileri düzeltmekten başka çaremiz de yoktur.  
Temennimiz Barzani’nin yaşananlardan ders alması, boyundan büyük işlere kalkışmaması, ülkemizin ise öfkeyle değil mantıkla dış politika yürütmesidir.  
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018