HAMİT TEKKANAT - IRAK’TAN DERS ALMAK | Denizli Hizmet Gazetesi -

IRAK’TAN DERS ALMAK
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

24/10/2017
Irak’taki Kürtlerle ABD’nin dansı maalesef hüsranla bitti. ABD, Kürtleri ortada bırakınca Irak ordusu kısa bir sürede Kürtleri işgal ettikleri bölgelerden kovaladı. Hızını alamayan Irak, Habur Kapısına doğru ilerliyor. Medyada çıkan haberler doğru ise Irak ordusu Habur’un karşısında Kürtlerin kontrol ettiği İbrahim Halil Kapısını alarak Kürtlerin hâkimiyetine son verecekmiş. Bu maksatla da Iraklı memurlar Silopi’ye gelmiş.  
Sınır kapısının el değiştirmesi Barzani için en az 500 milyon dolar zarar ve ayrıca Türkiye ile direkt irtibatın kesilip kendi dar bölgesine hapsedilmesi demektir. Böyle bir oluşum siyasi olarak Barzani’nin sonunu da getirebilir. ABD’ne güvenip Irak yönetimine kafa tutan Kürtler ABD aleyhine gösteri yapıp, Ruslardan destek istiyorlarmış. Kürtlerin tarihi ihanete uğramaları ile meşhurdur. İngilizler, Fransızlar ve ABD defalarca Kürtleri aldatmış, ortada bırakmışlardır. Kendi güçlerine güvenmeyip dışarıdan gelecek yardımlara umut bağlamak böyle acı sonuçlar verir. Kürtlere gaz veren diğer bir ülke ise İsrail’di. Onlarda Kürtleri ortada bıraktı. Zaten Kürtlerin, İslam dünyasının nefret ettiği İsrail’le işbirliği yapmaları çok büyük bir hata idi.  
Irak’taki oyunun benzeri Suriye’de oynanıyor. ABD destekli PYD/PKK Suriye’nin dörtte birini işgal etmiş durumda. ABD destekli PYD Suriye’nin Deyrizar bölgesinde ülkenin en zengin petrol sahasını elinde tutuyor, PYD daha önce de büyük bir doğalgaz sahası olan “Konoko” ve “Cafra” petrol sahasını da ele geçirmişti. Bilindiği gibi IŞID bu sahalardan petrol ve gaz satarak çok para kazanmıştı. Doğal kaynakları ele geçiren Kürtlerin ekonomik olarak güçlenmesi kaçınılmaz. Ancak Suriye hükümetinin bu verimli sahaları Kürtlere bırakmasını beklemek için çok saf olmak gerekir. Güçlenen Esad ilk fırsatta Kürtlere saldıracaktır, aynen Irak’ta olduğu gibi.  
Irak’taki Kürt oyunu İran’ın desteği ile bozuldu. Suriye’de de İran var, ancak ABD-İran ilişkilerinin gerginleşmesi Suriye’de İran’ın etkisini azaltabilir. Suriye’nin dörtte birini işgal eden Kürtlerin bu kadar geniş bölgeleri elde tutması çok zordur. Türkiye eğer Kürtlerle problem yaşamak istemiyorsa Suriye hükümeti ile doğrudan temasa geçmeli ve işbirliği yapmalıdır. Türkiye’nin Suriye’de Kürtlere doğrudan müdahalesi ABD ile aramızı iyice bozacaktır. Irak’ta yaşananlardan ders alınmalıdır.  
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018