HAMİT TEKKANAT - İTİBARDAN TASARRUF OLMAZMIŞ! | Denizli Hizmet Gazetesi -

İTİBARDAN TASARRUF OLMAZMIŞ!
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

19/10/2017
Başbakan Binali Yıldırım AKP grup toplantısında kamuda kemer sıkma politikasının başlayacağının işaretini verdi. Yıldırım “Şaşaa, debdebe dönemi artık bitiyor” ifadesini kullandı.  
Uzun yıllar devlet memurluğu yapmış birisi olarak başbakanın sözlerine yorumum şudur “Boş yere çeneni yorma debdebe dönemi bitmez! “. Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce ne demişti, “İtibardan tasarruf olmaz”. Milyonlarca insanımız açlık sınırında yaşarken Cumhurbaşkanı itibarından bahsediyor. Geri kalmış ülkelere bir bakınız devleti yönetenler krallar gibi yaşarken halkın çoğu fakirlik içindedir. Özellikle İslam ülkelerinde devlet yöneticileri aşırı lüks içerisinde yaşarlar. Bizim cumhurbaşkanı 1150 odalı sarayda yaşıyor, sarayın çalışanları ve korumaları toplamı küçük bir kasaba nüfusuna denk. Bakınız Avrupa ülkelerine, böyle saltanatın benzeri yok.  
Kamuda bir araç çılgınlığı var, her sene yeni araç alınmayacak diye genelge yayınlanır ama ya kiralama yoluyla ya da hibe ile araç alımı devam eder. Başbakan tasarruf konusunda samimi ise ve gücü de yetiyorsa devlet dairelerinde yerli araç kullanımını mecbur etsin!  
Kamudaki savurganlık deyince akla ilk gelen personel, bina ve araç giderleri oluyor. Oysa asıl savurganlık devlet ihalelerindedir. Bu iktidar kamu ihale mevzuatını maalesef hiç sevemedi. İktidar 2003’den bu yana 4734 sayılı Kamu İhale kanunu 42 kez değiştirdi. AKP her dört ayda bir ihale kanunun değiştirerek kanuna uymak yerine kanunu kendine uydurmuş. İhale kanunu değiştirmek yetmezmiş gibi adrese teslim ihaleler devreye sokulmuş. AKP iktidarı sürekli “Yol yaptık, köprü yaptık” diye övünüyor. Savurganlığın babası bu işlerde oluyor. Bütçe açığının %10’u yol ve köprülerdeki taahhütleri yerine getirmek için müteahhitlere gidiyormuş.  
CHP, ulaştırma bakanı hakkında gensoru vermiş, ancak AKP ve MHP’nin oyları ile reddedilmiş. MHP lideri Bahçeli adeta muhalefet değil iktidar partisi gibi davranıyor. Bahçeli düzeltmesi gerekenleri bir yana bırakıp 5 bin ülkücü ile Kerkük seferinden bahsederek yandaşlarını avutuyor. Şimdi de Barzani’yi yakalayıp getirmekten bahsediyor. İktidarın böyle muhalefeti olursa daha çok tasarruflar edilir… 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018