HAMİT TEKKANAT - DİMYAT’A PİRİNCE GİDERKEN | Denizli Hizmet Gazetesi -

DİMYAT’A PİRİNCE GİDERKEN
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

18/10/2017
Peşmerge (Iraklı Kürtlerin silahlı güçleri) Kerkük, Sincar ve Musul’u neredeyse tek kurşun atmadan Irak ordusuna teslim etti. Hatırlayınız Musul’u da ırak ordusu hiç direnmeden IŞID’a teslim etmişti. Biraz geriye gidelim, 2003 ikinci Körfez savaşında Saddam’ın en özel birlikleri ya kaçmış ya da direnmeden ABD askerlerine teslim olmuşlardı. Irak’taki insan yapısını bilmeyenler bu durum yadırgayabilirler ama gerçek aynen böyledir.  
Kerkük savaşının kaybedeni Mesut Barzani’dir. Türkiye, İran ve Irak’ın tüm itirazlarına rağmen referandum yapmış ve bağımsızlık hayaline kapılmıştır. Barzani’yi bu yola iten açıktan İsrail’in, el altından ABD’nin desteği olabilir. Kerkük’te, Erbil’de İsrail bayraklı gösteri yapılması İslam dünyasını Kürtlere karşı birleştirmekten başka işe yaramamıştır. Barzani ortada bırakılmıştır. Barzani’yi ortada bırakan sadece İsrail ve ABD değil, aynı zamanda Talabani’nin partisi KYB’dir (Kürdistan Yurtseverler Birliği). Çünkü iki Kürt partisi arasındaki tarihi rekabet bir kez daha ortaya çıkmıştır. Devlet olmak kolay değildir. Devlet olmak için önce iç cephenin sağlam olması, halkın inanması ve direnmesi gerekir.  
Kürtlerin büyük devletlerin sözüne güvenip aldatılması tarihte defalarca yaşanmış bir olaydır. İlk Kürt bağımsızlık hareketi liderlerinden Şeyh Mahmut Berzenci, İngilizler tarafından defalarca kullanılıp isyan çıkarmış sonra da ortada bırakılmıştır.  
Irak’ta yaşananlar Suriye ve Türkiye Kürtleri için ders olacak özelliktedir. Devlet kurmak öyle kolay değildir ve dışarıdan gelecek destekle de devlet kurulmaz. ABD, Iraklı Kürtleri ortada bırakmıştır. Aynı durumun Suriye Kürtlerinin başına gelmeyeceğinin garantisi yoktur. 
Türkçede “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” diye güzel bir deyim vardır. Bağımsız devlet kurmak hayalindeki Barzani, elindeki tüm imkânları kaybettiği gibi belki de makamını da kaybedecektir. Türkiye- Barzani ilişkisinin eski haline gelmesi artık çok zordur. Barzani bölgesinde PKK’nın güçlenmesi ise Türkiye’yi sınır ötesi operasyona zorlayabilir.  
Kürtler 2003 yılı sınırlarına çekildikten sonra yapılması gereken bölgede kalıcı barışın temellerinin atılmasıdır. 1991 yılından beri çatışma içinde olan Irak halkı artık savaşa dur demelidir. Eğer Kürtlerin boşalttığı yerleri radikal dinci örgütler doldurursa yeni bir tehlike ile de karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018