HAMİT TEKKANAT - KERKÜK SAVAŞI VE TÜRKMENLER | Denizli Hizmet Gazetesi -

KERKÜK SAVAŞI VE TÜRKMENLER
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

17/10/2017
IŞID belası Irak’ı kana buladığında belanın eninde sonunda bize de bulaşacağı belli idi. Nitekim IŞID’i bitirmek için başta ABD olmak üzere batılı ülkeler koalisyon oluşturduğunda ülkemiz de koalisyonun ortağı olmuştu.  
IŞID mezhep farklılıklarından yaratılmış yapay bir terör örgütü idi ve ortaya çıktığı gibi kaybolacağı da baştan belliydi. Bugün IŞID Irak’ta can çekişiyor, Suriye’de ise bitti bitecek. Ancak IŞID’ın ortaya çıkardığı kaosun daha yıllarca devam edeceği genel kanaat. Irak’ta IŞID’in Musul’u ele geçirmesini fırsat bilen Barzani yönetimi, ABD’nin de desteği ile Kerkük’ü ele geçirmişti. Kerkük Irak’ın zengin petrol yataklarına sahip bir bölgesi. Kürtler şehri ele geçirince tapu ve nüfus kayıtlarını imha etmişti. Tarihinde Türk kenti olarak bilinen Kerkük’e diğer bölgelerden Kürtler taşınarak şehrin nüfus yapısı değiştirilmeye çalışıldı. Kürtler Kerkük’ün demografik yapısını değiştirip petrol sahalarına sahip olunca büyük Kürdistan hayaline kapıldılar. O zamanlar Merkezi Irak yönetiminin müdahale edecek gücü yoktu. Referandum yaparak bağımsız devlet olma yolunda adım atan Barzani yönetimi, Irak’ın Kerkük’ü kolayca teslim etmeyeceğini hesaba katmadı. IŞID belasını defeden Irak ordusu, İran destekli Haşdi Şabi örgütünü de yanına alarak Kerkük’e yöneldi. Kerkük ve civarında çatışmalar devam ediyor. Kürtlerin Irak ordusuna karşı fazla direneceğini sanmıyorum. He ne kadar Peşmerge örgütlü ve donanımlı olsa da Araplar karşısında direnmesi çok zordur. Eğer ABD araya girip savaşı durdurmazsa Kürtler Kerkük ve civarını fazla direnç göstermeden teslim edecektir.  
Bizim için önemli olan Kerkük’teki Türkmen varlığıdır. Kerkük ister Arap ister Kürt hangi yönetime geçerse geçsin Türkmenler korunmaya muhtaçtır. Sayıca az, silah gücü zayıf ve birlik oluşturmayan Türkmenlerin kaderine terk edilmesi büyük bir hata olacaktır. Türkiye bu savaşta tarafsız kalırsa Türkmenleri kaybeder. Ankara Türkmenlerden yana kesin tavır almalı, bunu savaşan taraflara bildirmelidir. Devlet Bahçeli’de gücü yetiyorsa 5 bin ülkücüsünü Kerkük’e göndermelidir.  
Irak’taki Türkmen nüfusu maalesef Arap ve Kürt baskısıyla günden güne erimekte ya da asimile olmaktadır. Kerkük’te savaşı kim kazanırsa kazansın Türkiye Türkmenleri sahipsiz bırakmamalı, onların hakkını korumak için her türlü siyasi ve askeri tedbiri almalıdır. Bu safhada seyirci kalıp sonra da tedbir almaya kalkmak telafisi olmayan hatalara yol açacaktır.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018