HAMİT TEKKANAT - TARİHTEN DERS ALMAK | Denizli Hizmet Gazetesi -

TARİHTEN DERS ALMAK
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

16/10/2017
Günümüzün en fazla konuşulan ve tartışılan konusu ABD’nin tüm vatandaşlarımıza vize yasağı koyması. Gerçi bizim hükümetimiz de karşılık verdi ama bu durum zararların telafisi anlamına gelmiyor. ABD sanayi, tıp ve teknolojide dünya lideri bir ülke o ülkede eğitim almak için vize bekleyen 26 bin öğrencimiz varmış. ABD’nin bu çirkin tavrı bir ilk değil muhtemelen son da olmayacak tarihe bir göz atalım; 
-1964’de Kıbrıs’ta Rumlar Türkleri keserken, Rum tarafını desteklediler, müdahale etmemize engel oldular.  
-1974’de Kıbrıs Harekâtından sonra Silahlı Kuvvetlere ambargo uyguladılar. 
-2 Ekim 1992 tarihinde Ege Denizi’nde bir tatbikat esnasında Muavenet isimli gemimizi vurdular. (5 şehit 22 yaralı) 
-Süleymaniye’de askerlerimizin başına çuval geçirip itibarımızı düşürdüler.  
1974 yılında uygulanan silah ambargosunun bende yarattığı acı hatıralar var. Kıbrıs Barış harekâtında ben Trakya’da görevli idim. ABD silah ve yedek parça ambargosu koyunca tank ve zırhlı araçlarımız yollarda kalmıştı. Bir zırhlı personel taşıyıcı üzerine oturup ağladığımı ve bizi o duruma düşürenlere lanet okuduğumu hala unutamıyorum. Yolarda kalan araçlarımız katırcılarla çekilip kışlalara toplanmıştı. Bu olay bize çok ağır bir ders oldu. Sonrasında askerlerin isteği ile Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı kurularak yerli üretime ağırlık verildi. Daha sonra ABD ile aramızın düzelmesi maalesef bu yolda yavaşlamamıza sebep oldu.  
Terör operasyonlarında ABD İHA (insansız hava aracı) vermeyince kendi imkânlarımızla yapmaya başladık. Ancak uçak, hava savunma sistemleri ve elektronik savunmada dışa bağımlılığımız devam ediyor. Demokrat parti döneminde iğneden ipliğe ABD’ye bağlanmamız çok büyük bir hata olmuştur. Hala da bu hatanın bedelini ödüyoruz.  
Görünüşte ABD ile stratejik ortağız ve NATO içerisinde yer alıyoruz. Bir savaş çıkarsa ABD ile birlikte savaşacağız. Ancak ABD, Suriye’de Türkiye’nin düşmanı olan PKK’ya sınırsız ölçüde silah yardımı yaparken bize paramızla bile silah vermiyor. Aslında ABD’nin bu tavrı vize konusundan daha da ağırdır, çünkü sorun ülkenin güvenliği ve korunması ile ilgilidir.  
ABD istiyor ki; Türkiye emrine göre hareket eden, tam teslimiyet içinde bir ülke olsun. Türkiye tarihten ders alarak tam bağımsız olmak zorundadır. Bugün vize sorunu çıkaranların yarın daha büyük sorun çıkarmayacaklarını beklemek hatadır.  
Tarih ders almadıkça tekerrür ediyor.  
 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018