HAMİT TEKKANAT - İDLİB’DE NELER OLABİLİR? | Denizli Hizmet Gazetesi -

İDLİB’DE NELER OLABİLİR?
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

11/10/2017
Fırat Kalkanı operasyonuna benzer bir başarıyı İdlip’te beklemek yanlış ve yanıltıcı olur. Fırat Kalkanına seferberlik havası içerisinde heyecanla başlamıştık. İdlib’e bir gece sessiz sedasız giriverdik. Fırat Kalkanında karşımızda IŞID gibi ne olduğu belli bir düşman vardı, İdlib’te ise dost-düşman belli değil. 
İdlib’e sessizce girdik ama orada askerimizi bekleyen onlarca tehlike var. Tehlikelerin en başında ise bölge insanının kaypaklığı, iki yüzlülüğü geliyor. Bugün dost olan yarın düşman olabilir, güç kaybederseniz dostlarınız saf değiştirir. Para o bölgede her şeye kadirdir. Para için silah da satılır, dost da. Bunları çok iyi bilmek, askeri ona göre yönlendirmek gerekir. Bölgede çok sayıda intihar bombacısının olması ayrı bir tehlikedir. Kendini patlatmaya hazır yüzlerce insanın nereden çıkıp, nerede ne yapacağını tahmin etmek imkansızdır. Özellikle de bomba yüklü araçlarla saldırı yapılması her zaman mümkündür. Bizim askerimiz oraya barış sağlamaya gitti ama askerimizi sevmeyen, düşman gözüyle gören insanların var olduğu da bir gerçektir. ABD’nin desteklediği PYD’den her türlü eylem beklenebileceği gibi radikal dinci terör örgütleri de akla hayale gelmeyecek eylemlere başvurabilirler.  
Bizim görevimiz çatışmasız bölgeler yaratmak, muhalefet ile Esad rejiminin anlaşma zeminini hazırlamakmış. İdlib’te barınan binlerce teröristin dağılıp evlerine gitmesini beklemek fazlaca bir iyimserlik olacaktır. Özellikle de Suriye dışından gelen teröristlerin nasıl temizleneceği büyük sorundur. Bunca can kaybı ve yıkımdan sonra bölge insanı biraz ders aldıysa barış için olumlu adımlar atılabilir. Ancak ortada Irak ve Afganistan örneği var. Barış öyle gel deyince gelecek bir anlayış değil.  
Ve sorunlardan en fazla düşündüreni de işbirliği yaptığımız Rusya ve İran’a ne kadar güveneceğimiz konusudur. Aynı ittifakta olduğumuz ABD’nin bize yaptıklarına bakınca karamsar olmamak elde değil.  
İdlib’te başarılı olursak Ortadoğu’da sözü dinlenen bir ülke oluruz. Aksi durumda ise iyice kaybederiz. İdlib’te başarılı olursak Kürt koridoru hayal olur. İdlib operasyonunda Kürtlerle çatışırsak PKK Türkiye içerisinde eylemelerini artırabilir. 
Gelecek günlerde başımız çok ağrıyacak gibi görünüyor.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018