HAMİT TEKKANAT - İDLİP HAREKÂTI | Denizli Hizmet Gazetesi -

İDLİP HAREKÂTI
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

10/10/2017
Türkiye, Rusya ve İran’ın Astana’da anlaştıkları konulardan birisi olan ateşkesin sağlanması için İdlip’e yönelik harekât başladı. Peki, İdlip nerededir, önemi nedir? Önce bu konuları açıklığa kavuşturmakta yarar var.  
İdlip Suriye’nin büyük şehirlerinden birisi, Hatay’a mesafesi 45 km. İdlip’i önemli kılan konular ise Türkiye’ye yakın olmasının yanı sıra; 
-Şam’dan Halep’e giden yolun üstünde olması nedeniyle bu güzergâhı kontrol altında tutması,  
-Türkiye’ye geçmek için çok kısa bir mesafe olması, 
-En önemlisi Halep ve diğer şehirlerde güç kaybeden El Nusra, El Kaide gibi radikal dinci örgütlerin burada toplanmış olması. 
İdlip’te toplanan radikal dinci terör örgütü mensuplarının içerisinde, Türkiye’den, Avrupa’dan ve özellikle de eski komünist blok ülkelerinden (Kazakistan, Türkmenistan, Çeçenistan vb.) çok sayıda militanın olduğu biliniyor. Eğer bunlar kontrol altında tutulmaz ya da imha edilmezlerse gittikleri yerlere terörü de götürecekleri kesin. Özellikle Rusya bu militanların ülkelerine dönmelerinden çok tedirgin.  
İdlip’te ne yapılacak? Askeri operasyon kritik bir bölgeyi ele geçirmek ya da düşman kuvvetlerinin savaşma kararlılığını bitirmek için yapılır. İdlip operasyonu bu kalıplara uymaz gibi görülüyor. İdlip’te Türkiye ve Rusya’nın anlaşmasına göre Türkiye şehri içeriden, Rusya dışarıdan kontrol altına alacak. Rusya, Suriye rejim güçleri ile İdlip’teki muhalif güçlerin çatışmasını engellerken, Türkiye de İdlip’e giriş-çıkışı kontrol altında tutacak, insani yardımı kolaylaştıracak. Türkiye bir çatışmaya girmek için değil çatışmalara engel olmak için İdlip’e gidiyor. Ancak bu coğrafyada kimin dost kimin düşman olduğu sürekli değiştiği için her türlü tedbir de alınmış durumda.  
Eğer İdlip’te ateşkes sürekli olmaz ve Rusya ile Suriye İdlip’e saldırırsa sivil göçün geleceği yer Türkiye. Türkiye bir göç dalgasını daha kaldıracak durumda değil. İdlip’in diğer bir özelliği de Kürt koridoru hikâyesine son noktayı koymuş olması. İdlip’e girişimiz muhteşem oldu, ama çıkışımız öyle olmayacak. Suriye’de barış ve huzurun ne zaman sağlanacağını kimse tatmin bile edemiyor.  
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018