HAMİT TEKKANAT - HAYALLER VE GERÇEKLER | Denizli Hizmet Gazetesi -

HAYALLER VE GERÇEKLER
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

4/10/2017
Kuzey Irak’ta yapılan referandumdan sonra iktidar Barzani’ye karşı iyi niyetli yaklaşımına devam ederken MHP lideri Devlet Bahçeli esip gürlemeye devam ediyor. Bahçeli önce Kerkük için 5 bin ülkücünün hazır olduğunu söyledi. Devletin güvenlik güçleri varken 5 bin kişinin ne işe yarayacağı pek anlaşılamadı. Bunlar silahlandırılacak, donatılacak, ikmal ve iaşeleri sağlanacak, bu konular havada kaldı.  
IŞID Irak’ta Türkmenleri katlederken ülkücüler neredeydi, Suriye’de Türkmen köylerine saldırılırken ne yapıyorlardı? Bahçeli sanırım bu gerçekleri biliyor ama gayesi iktidarı bir an önce askeri tedbir almaya zorlamak. Son konuşmasında Bahçeli “Bir aşiret lideri çıkıp haddini hududunu aşarak bağımsızlıktan bahsedebilmektedir. Bağımsızlık 16 yaşından beri hayali imiş, sonunda ölüm de olsa hazırmış. Hayal peşinde koşan peşmerge başı kâbusla tanışacak, ısrar ve inadı sürerse belasını muhakkak bulacak” dedi. Bahçeli Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu, Suriye’deki problemleri bir yana koyup Musul ve Kerkük’e sahip çıkıyor, o şehirlere plaka numarası bile verebiliyor.  
Kerkük ve Musul’da yıllardır ihmal edilmiş, kaderine terk edilmiş Türkmenler var. O Türkmenlerin varlıklı olanlarının çoğu çoktan ülkeden kaçtı. Geride kalanlar ise Arap ve Kürt baskısı ile bir de mezhep farklılıkları nedeniyle parça parça olmuş durumdalar. Yani Türkmenler arasında birlik ve beraberlik hiç yok denecek kadar az. Türkmenler ne zaman organize olmaya kalksalar ya Araplardan darbe yediler ya da Kürtlerden. Son örnek Barzani’nin peşmergeleri Kerkük’te tapu ve nüfus kayıtlarını yakarken yeterli tepkiyi bile veremedik, çünkü o zaman Barzani ile dosttuk.  
Bahçeli Kerkük ve Musul’u gündeme taşırken biraz da içeriye bakalım, terörle mücadelede bu yıl verdiğimiz şehit sayısı 2016 dışındaki yılların en yüksek rakamına ulaştı (2017’nin ilk on ayı şehit sayısı 228). Televizyonlarda neredeyse her gün kaç teröristin öldürüldüğü haberleri veriliyor. Genellikle de insansız hava araçları ve uçak/helikopterlerle şu kadar terörist etkisiz hale getirildi deniyor. İçişleri Bakanı PKK’ya katılımın son 30 yılın en düşük seviyesinde olduğunu söylüyor ama ne hikmetse teröristler mantar gibi her yerden çıkıyor. Daha dün Silvan’da şehir merkezinde uzman çavuş şehit ettiler.  
İçeriyi temizlemeden dışarıya yönelmek isabetli bir yaklaşım değildir. Bahçeli sanırım kamuoyundan sempati kazanma çabasında.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018