HAMİT TEKKANAT - AÇLIKLA TEHDİT | Denizli Hizmet Gazetesi -

AÇLIKLA TEHDİT
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

28/9/2017
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak’taki referandum konusunda yaptığı açıklamada önemli konulara değindi. Cumhurbaşkanının üstünde durduğu iki konu var ki bunlar oldukça düşünülmeye değer. 
Bu konulardan birincisi ve artık iyice alıştığımız aldatılma (yanılma) olayı. Cumhurbaşkanı, “Açıkçası biz son ana kadar Barzani’nin böyle bir yanlışa düşeceğine ihtimal vermiyorduk, demek yanılmışız” dedi. Bir ülke düşünün onu yönetenler sürekli ya aldatılıyor ya da yanılıyor. Suriye meselesinde, Kürt açılımı konusunda, Kıbrıs’ta, Ermeni meselesinde, FETÖ konusunda, hep yanılan ve aldatılan nedense biz olduk. Bizim MİT diye bir istihbarat örgütümüz ve Kuzey Irak’ta yığınla temsilcimiz var. Üstelik Barzani referandumu damdan düşer gibi yapmadı, aylardır söylüyor. Hala “yanıldık, aldatıldık” demek bu şartlar altında pek de mantıklı görünmüyor. 
Gelelim diğer konuya; Cumhurbaşkanı Irak sınırının kapatılması halinde “Yiyecek bulamayacaklar” diye tehdit savurdu. Kuzey Irak’ta Barzani bölgesinde yaşamış birisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim; Türkiye’nin Irak sınırını kapatması Kürtlerden çok bize zarar verir. Kürtler aç kalmaz. Kaldı ki insanları açlıkla terbiye etmek de akılcı bir yol olmadığı gibi tüm Kürtleri karşımıza almamıza sebep olur. Ben orada görevde iken sınır kapatma olayı defalarca yaşandı, hiçbir faydası olmadı, zararını biz çektik. Hem “bizim bölge halkıyla sorunumuz yok, sorunumuz Barzani ve çevresi ile” diyeceksiniz sonra da halkı açlığa mahkûm etmekle tehdit edeceksiniz. Tutarsız bir yaklaşım.  
Cumhurbaşkanı sınır kapatmaktan bahsederken Ekonomi Bakanı Zeybekçi ise tam zıddı bir açıklama yaptı. Zeybekçi; Kuzey Irak’a karşı ekonomik ambargonun tehlikeli bir söylem olduğunu açıkladı. Zeybekçi, “Rusya ilk ticarete dokundu ve Türkiye’ye ders vermeye çalıştı. Bu son derece yanlıştı. Kuzey Irak konusunda aynı yanlışı yapmamızı uygun görmüyorum. Kuzey Irak’ta ticaretle ve gümrük kapıları ile ilgili bir talimat yok” dedi.  
Tutarsız dış politikanın sonuçları maalesef ülkemizi giderek yalnızlığa itiyor ve Dünyada sürekli itibar kaybediyoruz. Burnumuzun dibindeki gelişmeleri bile görmekten yoksun isek, ileriye yönelik plan yapmamız mümkün müdür? 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018