HAMİT TEKKANAT - REFERANDUMDAN SONRA | Denizli Hizmet Gazetesi -

REFERANDUMDAN SONRA
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

26/9/2017
Mesut Barzani, komşu ülkeleri ve Merkezi Irak Yönetimini karşısına olarak referanduma gitti. Referandumu Barzani’nin kazanacağı kesin gibi. Artık önemli olan bundan sonra hangi gelişmelerin olacağıdır. Barzani muhtemelen hemen bağımsızlık ilan etmeyecek ve referandum sonucunu ellinde bir koz olarak tutacaktır. Barzani bu kozunu özellikle petrol gelirlerinin paylaşımında anlaşamadığı Irak yönetimine karşı kullanacaktır. 
Referandumdan iki gün önce Irak Genelkurmay Başkanı ülkemize gelerek mevkidaşı Hulusi Akar’la görüştü. Basına yansıyan bilgilere göre Akar’ın mevkidaşına, “Eğer siz müdahale ederseniz biz Erbil’in arkasında durmayız” mesajı verdiği söyleniyor. Eğer Türkiye referanduma net bir karşı tavır koysa idi, Irak’ı desteklemesi gerekirdi. Demek ki bizim yaptıklarımız sadece caydırmaya yönelikmiş. Irak’ta IŞID belası ortaya çıkıp iç savaş başladığı zaman savaşın sonucunda ne olacağına dair senaryolar yazılmıştı. Bu senaryolardan en tehlikelileri ve bizi en fazla tehdit edeni ise Barzani’nin bağımsızlık ilan etmesi üzerine Irak Merkezi Yönetimi ile Kürt Bölgesel Yönetimi arasında savaş çıkması ve Irak’tan kaçan Kürtlerin Türkiye’ye sığınması idi.  
Merkezi Irak Yönetimi halen ABD ve İran’ın desteği ile IŞID ile savaşıyor. Irak’ın ikinci büyük şehri Musul IŞID’den temizlendi, Irak ordusu hem yeniden organize oldu hem de savaşmayı öğrendi. Barzani referandumunun sonucu ülkenin bölünmesidir. Bu bölünme en fazla Irak’ı etkileyecek. Eğer Barzani petrol bölgesi Kerkük’ü referanduma dahil etmese ve oranın özel bir yönetim ya da Irak’a devrini kabul etse idi bu kadar tepki çekmeyecekti.  
Irak yönetimi Barzani’nin bağımsızlık ilan etmesi durumunda bunu kabul etmeyecek ve IŞID belasından kurtulduktan sonra muhtemelen Kürt bölgesine saldıracaktır. Peşmergenin (Kürt ordusu) Irak ordusu karşısında direnmesi zordur. Eğer dış müdahale olmazsa, Kürtler çareyi aynen 1988 Halepçe ve Körfez savaşlarında olduğu gibi Türkiye’ye sığınmakta bulacaklardır. Barzani Irak’ın içinde bulunduğu kaostan istifade etmek istedi. Eğer Irak Alevi, Sünni çatışmasını bitirip birlik olursa Barzani kaçacak ülke arayacak, muhtemelen de ABD’ne yalvaracaktır.  
Sonuç; referandum bölgeye barış değiş kaos getiriyor.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018