HAMİT TEKKANAT - BİR YÜRÜYÜŞ DAHA! | Denizli Hizmet Gazetesi -

BİR YÜRÜYÜŞ DAHA!
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

19/9/2017
CHP’nin Ankara’da başlayıp İstanbul’da sona eren Adalet Yürüyüşü iç ve dış kamuoyunda çok destek bulmuştu. Yürüyüş sonrası AKP’nin anketinde “Adalete ne kadar güveniyorsunuz” sorusuna %50’nin olumsuz cevap vermesi ülkemizde bir adalet sorunu olduğunun açık göstergesi idi. CHP bu büyük “YÜRÜYÜŞ”ün faydasını görmüş olmalı ki ikincisine başlıyor. 
Fındık üreticisi çiftçinin 15 lira beklediği taban fiyatı 10 lira olarak açıklanınca üreticiler isyan etti. Çiftçinin isyanına kulak veren CHP de fındık yürüyüşü için harekete geçti. Ordu’dan başlayacak olan “Fındık İçin Adalet Yürüyüşü” 2 gün sürecek ve Giresun’da son bulacak. Kılıçdaroğlu bu defa başlangıçta yer almayacak, Giresun’da son kısmına katılacak. Fındık için adalet yürüyüşünün CHP’ye bir getirisi olabilir mi? Geçtiğimiz yıllarda da denize dökülen çay, kesilen fındık bahçeleri gibi olayları sıkça yaşadık. Ancak seçimler geldiğinde AKP’nin oyları düşecek yerde hep arttı. Bölge halkı kendini düzeltecek, alternatif arayacak yerde hiç suçu olmayan çay ve fındığı cezalandırıyor. CHP de elbette yaşanan olayları biliyor ve görüyor. Ancak medyada sesini duyurmak için yürüyüşü tercih etmişler. Ankara’da oturup muhalefet yapmaktan daha fazla sonuç alacakları kesin. 
KUZEY IRAK 
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin referandum kararında ısrarcı olmasına tepkiler devam ederken TSK, Irak sınırında tatbikat başlattı. Tatbikat haberinin duyulması üzerine yapılan yorumlar “Acaba Barzani’ye gözdağı mı verilmek isteniyor?” noktasında birleşiyor. Kuzey Irak’ta yapılacak bir referandumda EVT oyu çıkması kesin gibi görülüyor. Bu durumdan en fazla etkilenecek olan Irak Merkezi Yönetimi’dir. Çünkü böyle bir sonuçla Irak resmen bölünmüş olacak. Irak Başbakanı İbadi bu nedenle Kürtlerle savaştan bahsetmektedir. IŞID’i topraklarından tamamen temizlememiş olan Irak’ın yeni bir iç savaş yaşaması felaket üstüne felaket demektir.  
Türkiye referandumun EVET çıkması durumunda K. Irak’a askeri müdahalede bulunamaz. Yapabileceğimiz tek şey sınır kapılarını kapatmak olur ki geçtiğimiz yıllarda defalarca denendi, hiçbir sonuç alınamadı. Halen K. Irak’ta iş yapan yüzlerce firmamız ve daha ötesi PKK’ya karşı kurulmuş askeri üslerimiz var. Türkiye bütün bunları bir kenara koyup askeri müdahalede bulunamaz. Devlet Bahçeli gerçekleri görmeden konuşuyor, iktidar partisi ise durumu kurtaracak açıklamalar yapmakla yetiniyor. İran’ın da askeri müdahalesi beklenmiyor. Şu anda bütün kartlar Barzani’nin elinde referandum ertelense bile en karlı çıkacak olan Barzani’dir. 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018