HAMİT TEKKANAT - İSRAİL’İN HAYALİ | Denizli Hizmet Gazetesi -

İSRAİL’İN HAYALİ
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

15/9/2017
Son zamanlarda sosyal medyada İsrail’in Büyük Kürdistan kurulması yönünde yaptığı faaliyetler ile ilgili görseller dolaşıyor. Bunlarda sonuncusu İsrail eski Genelkurmay Bşk. Yrd. ve halen faal komutanlardan olan Yair Golan’a ait. Adı geçen komutan Washington’daki bir düşünce kuruluşunun panelinde yaptığı konuşmada bakınız neler söylemiş;  
“Benim kişisel bakış açıma göre PKK bir terör örgütü değil. Belki bu sözler manşete çıkacak ama ben böyle görüyorum. İran, Irak, Suriye ve Türkiye Kürtlerini nasıl bir araya getireceğinizi ve sınırlarını ben tam olarak belirleyemem. İran’a ve bölgede yaygın olan istikrarsızlığa bakarsanız, bağımsız ve birleşik Kürdistan oluşumunun bu bataklık için çok kötü bir fikir olmadığını görürsünüz”. Golan’a göre Büyük Kürdistan bölgede istikrar sağlayacakmış! 
Büyük Kürdistan’ın bölgede istikrarı sağlaması biryana çok büyük istikrarsızlık yaratacağını tahmin etmek için âlim olmak gerekmez. Büyük Kürdistan kurulursa bundan etkilenecek ülkeler İran, Türkiye, Irak ve Suriye’dir. Bu dört ülkeden toprak alınmadan Kürdistan kurulamaz. Dört ülkenin böyle bir toprak kaybına razı olmaları ise imkânsızdır. Büyük Kürdistan ancak savaşarak kurulabilir. Kuzey Irak’ta yapılması planlanan referanduma karşı İran ve Irak’ın sert tavır takınması bu yüzdendir. Irak Başbakanı İbadi bu nedenle Kürtlerle savaşmaktan bahsetmektedir. Bizim iktidar cephesi Barzani’ye karşı net bir tavır sergilemekten kaçınmaktadır. Sebebi ise Barzani yönetimi ile olan sıkı ticari ilişkilerimiz ve yanlış dış politikamız yüzünden bölgede iyi ilişkilerimizin sadece Barzani ile olmasıdır.  
İsrail’in Büyük Kürdistan’dan yana olmasının kendileri açısından mantıklı ve makul sebepleri vardır. Bunların başında İsrail’in güvenliği gelmektedir. Eğer özellikle İran Kürt sorunu ile uğraşmak zorunda kalırsa İsrail rahatlayacak ve İran tehdidinden kurtulacaktır. Büyük İsrail projesinin sınırlarının Nil nehrinden Fırat nehrine kadar uzandığı akıllardan çıkarılmamalıdır. Bu hedefe ulaşmak için ise bölgede müttefik kazanmak, ilgili ülkeleri (Türkiye, Suriye, Irak, İran) istikrarsızlığa sürüklemek akla gelebilen ilk tedbirlerdir. 
İsrail ve Kürtleri bu hevesten vazgeçirmenin yolu ise bölge ülkelerinin işbirliği yapmasından geçer. Türkiye öncelikle başta Suriye olmak üzere İran ve Irak’la ilişkilerini düzeltmek zorundadır.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018