HAMİT TEKKANAT - DÜŞÜNDÜREN OLAYLAR | Denizli Hizmet Gazetesi -

DÜŞÜNDÜREN OLAYLAR
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

12/9/2017
Tarih 8 Eylül 2017 İzmir’de bir açılış töreni var. İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuşurken bir grup kendini bilmez Cumhurbaşkanının adını tekrarlayarak güya eylem yapıyorlar. Bu duruma sinirlenen Aziz Kocaoğlu, eylemcilere yönelik sözler söyleyince de yuhalanıyor. Kocaoğlu sinirle kürsüden inip töreni terk ediyor. Buraya kadar ki olaylarda AKP’li seyircilerin Kocaoğlu’na yaptıkları çirkin tezahürat kabul edilemez, Kocaoğlu’nun ise sükûnetini koruması beklenirdi. Kocaoğlu’ndan sonra kürsüye çıkan Başbakan Binali Yıldırım gerginliği yatıştıracak yerde Kocaoğlu’nun arkasından veryansın ediyor. Diyelim ki Kocaoğlu öfkesine yenik düştü, başbakanın tavrı hiç kabul edilemez. Başbakandan beklenen toplumu sükûnete davet eden birkaç söz olmalıydı.  
Gerginlik bu kadarla bitmedi. 9 Eylül İzmir’in kurtuluş törenlerinde bir grup AKP’li ile bir grup CHP’li karşılıklı slogan attılar. Gerginliği polis engelledi. İzmir’in kurtuluşu Türkiye’nin kurtuluşu demektir. Böyle özel bir günde halkın kutuplaşması, birleştirici değerlerden uzaklaşması son derece üzücüdür. AKP ortamı yumuşatmak yerine sürekli gerginlik yaratıyor. İçeride ve dışarıda düşman yaratarak hem dünyadan kopuyoruz hem de birbirimize düşüyoruz. Yazık oluyor ülkemize hem de çok.  
Alın size üzüleceğiniz bir olay daha; Cumhurbaşkanı akıllı ve yetenekli gençlerimizin yurt dışına gittiklerini ve dönmediklerini söyledi. 15 yıldır iktidarda olan bir partinin başkanının böyle bir söz etmesi çok acıdır. Gençlerimiz niçin ülkeden kaçıyorlar, kaçanlar sadece gençlerimiz de değil. Bir iddiaya göre 6 bin civarında zenginimiz (milyonerler) başta ABD olmak üzere batı ülkelerine gitmişler. Gençlerin ülkeden kaçmalarının sebebi ekonomik, politik ve akademik şartların elverişli olmamasıdır. Dünyada en fazla beyin göçü olan ülke ABD’dir. ABD’yi Kanada, Avustralya, G. Afrika, Almanya, Fransa gibi ülkeler takip ediyor. Önemli ölçüde beyin göçü veren ülkeler ise Hindistan, Pakistan, Çin, Filipinler, Cezayir, Fas, Tunus, İran, Mısır, Nijerya, Türki Cumhuriyetleri, ABD yılda 600 bini aşkın yabancı öğrenci alıyor. Şu anda ABD’de bilim insanı ve mühendislerin %12’si, doktorların %23’ü, bilgisayarcıların %43’den fazlası yabancı ülke doğumlu. Ülkemizin gelişmiş ülkeler gibi beyin göçü çekememesi tam aksine parlak beyinleri kaçırması son derece acı vericidir.  
Esas üzülmemiz gereken ise kaçırdığımız zengin insanlar ve yetenekli gençlerin yerine ülkemize solan Suriyeli, Iraklı, İranlı vb. ülkelerden gelen yeteneksiz insanlardır. Bu gidişle başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerimizin giderek yaşanmaz hale gelmesine hiç şaşırmayınız.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018