HAMİT TEKKANAT - SAVAŞ BİTİYOR MU? | Denizli Hizmet Gazetesi -

SAVAŞ BİTİYOR MU?
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

11/9/2017
The İndependent’in ( İngiltere Gazetesi) tecrübeli Ortadoğu muhabir Robert Fisk, Suriye’deki savaşı Beşar Esad’ın yönetiminin kazandığını yazmış. Fisk makalesinde “Batı inanmakta zorlanabilir ama Suriye savaşı bitiyor gibi görünüyor ve kazanan da Esad” demiş. Fiske’e göre Esad yönetiminin savaşı kazanmasının başlıca sebepleri; Suriye ordusunun gerilla savaşını öğrenmesi, Rusya ve İran’ın desteği, batının Esad muhaliflerine olan desteğini çekmesi imiş. Bu durumda en telaşlı olan ise İsrail’miş.  
Suriye’de Esad’ın kazanması demek Türkiye’nin Suriye politikasının iflası ve yeni bir politika gerekliliğini ortaya koyuyor. Bizim baştan yanlış olan Suriye politikamızın mimarı eski başbakan Ahmet Davutoğlu’dur. Davutoğlu’nun başbakanlıktan alınmasının başlıca sebeplerinden birisi yanlış Suriye politikası olabilir. Gerçi Binali Yıldırım döneminde Suriye politikasının yanlışlığı defalarca dile getirildi ama Esad’ı tanımak, onunla ilişki kurmak için bir adım atılmadı. Suriye politikamız sadece ABD’nin PYD’ye verdiği desteği önlemeye yöneldi, oradan da maalesef sonuç alamadık.  
Esad, IŞID belasını tamamen ortadan kaldırırsa ne olur? 
Arkasına Rusya ve İran’ı almış olan Esad IŞID’i saf dışı ettikten sonra muhtemelen Türkiye sınırına yönelecek ve önce Kürtlerle anlaşma, sonra da Türkiye’nin IŞID’den temizlediği ve halen Özgür Suriye ordusunun kontrol ettiği bölgeyi tekrar ele geçirmek isteyecektir. Böyle bir durum Türkiye ile Suriye yönetiminin karşı karşıya gelmesi demektir. Türkiye işgal ettiği Suriye topraklarında kalıcı olmadığına göre çekilmesi hangi şartlarda olacaktır? Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonunu yapma sebebi Kürt koridoruna engel olmak içindi. Güçlenen Esad’ın Kürt koridoruna izin vererek ülkesini böldürmeyeceği açıktır. Suriye Kürtlerle anlaşıp onları özerkliğe razı mı edecek yoksa savaşarak topraklarını geri mi alacaktır? ABD’nin Suriye Kürtlerine devam eden desteği ne kadar sürecektir? Cumhurbaşkanımız Suriye’nin Afrin bölgesine Fırat Kalkanı benzeri bir operasyon yapılabileceğini dile getirmişti. Bu gelişmeler ışığında Afrin’e operasyon yapılması mümkün müdür?  
Suriye’deki bu gelişmeler olurken Kuzey Irak’ta Barzani 26 Eylül’de referandum yapılmasında ısrarlı. Hükümetimiz çok sıkı ticari ilişkiler içinde bulunduğu Barzani’yi vazgeçirmek için uğraşıyor gibi görünüyor, ancak Barzani ısrarlı. İsrail’in ise Barzani’ye destek vererek Ortadoğu’da yeni bir çıbanbaşı yaratmak için uğraştığı görülüyor. Ortadoğu’da şeytanın bile aklına gelmeyecek gelişmeler olursa şaşırmayın bu gelişmeler karşısında hükümetimizin tutumu ise zamanla anlaşılacak.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018