HAMİT TEKKANAT - BAYRAMIN ARDINDAN | Denizli Hizmet Gazetesi -

BAYRAMIN ARDINDAN
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

6/9/2017
Kurban Bayramı tatili başladığı günden itibaren televizyonlar maç skoru verir gibi trafik kazalarını, ölü ve yaralı sayısını vermeye başladılar. Bayram bittiğinde ise kesin sonuç açıklandı. Bayramın bilançosu şöyle; ölü sayısı 103, yaralı sayısı 640. Kurbanlıklarla yarışırcasına 103 insanımızı toprağa vermek çok acı. Bu kazaların başlıca sebepleri kurallara uymamak, uykusuz araç kullanmak ve acele etmek. Bir bakanımız geçen Kurban bayramına göre kazalarda azalma olduğunu bunun sebebinin de yeni yapılan yollar olduğunu söyledi. Yeni yapılan yolların kazaların azalmasındaki rolü inkar edilemez. Ancak yol yapılırken, zihniyet değişmemişse yani insanlarımızın kurallara uymama alışkanlığı aynen devam ediyorsa sonuca sevinmek yerine üzülmek daha doğru olur.  
Bayramda çok sayıda orman yangını ve suda boğulma olayı da yaşandı. Et ve mangalını kapan canının istediği yerde ateş yakabiliyorsa yangın çıkması kaçınılmaz oluyor, devletin herkesin başına polis ve jandarma dikme imkanı yok. Kuralsız yaşayan bir toplumun başına felaketlerin gelmesi ise kaçınılmazdır. Mangal yakılacak yerler haricinde davrananlara caydırıcı cezalar vermek kuralsızlığı önlemenin başlıca çaresizdir. 
Boğulma olayları ise ülkemizin kronikleşmiş problemidir. Aileler yaz aylarında çocuklarını ney düğü belirsiz kurslara göndereceklerine yüzme kursuna gönderseler sanırım daha iyi olur. Bir de suya mayo ile girmeyi günah sayan, ancak suya girmekten de vazgeçmeyenlerimiz var ki ayrı bir dert. Bu kesimin ne yüzme öğrenmeye çabası ver ne de suya girmekten vazgeçmeye. Suda boğulmayı kaderin bir cilvesi olarak görüyorlar sanırım.  
Bayram tatilinin uzatılmasının bir maksadının da turizmcileri sevindirmek olduğu söylendi. Güya yabancı turist azlığı yerli turist kapatacakmış. Yani sağ cebinden al, sol cebine koy hesabı. Bu hesap tutmuş ama bir de hesabın arka yüzü var; ekonomik durumu elverişli olanlar Ege’deki Yunan adalarına hücum etmişler. Sayemizde Yunan adalarının bayram ettiği söyleniyor. Öyle ki Santorini Adası sakinleri gelen turist sayısının kısıtlanmasını, adanın daha fazla turist istemediğini dile getirmişler.  
Ülkemiz Akdeniz havzasının en güzel koylarına ve turistik tesislerine sahipken neden insanlarımızı kaçırtıyoruz? Yetkililerin düşünmesi gerekir. Önümüzdeki bayramlarda benzer manzaraların yaşanmamasını dilerim.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018