HAMİT TEKKANAT - TSK’DA NELER OLUYOR? | Denizli Hizmet Gazetesi -

TSK’DA NELER OLUYOR?
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

22/8/2017
Türk Silahlı Kuvvetlerinde bu sene hem ilkler yaşanıyor, hem de beklenmedik olaylar. Silahlı Kuvvetlerde general ve amiralliğe terfi Ağustos ayının ilk haftası toplanan Yüksek Askeri Şura’da yapılır. Bu düzenleme kanunla yapılmıştır. Bu sene de YAŞ Ağustos ayının ilk haftası yapıldı, ancak geçen yıllardan farklı olarak Jandarma genel komutanlığı terfileri YAŞ’da değil içişleri Bakanlığınca yapıldı. Bu demek ki artık Jandarma ile Genelkurmayın bağı koparılmıştır.  
Jandarmadaki terfilerden sonra esas sürpriz Jandarma Genel komutanının atamasında yaşandı. Jandarmaya Karacı bir orgeneral komutan olarak atandı ve bu atama da YAŞ sonrası yapılırdı. Bu sene ise geçen sene korgeneralliğe terfi ettirilen bir jandarma generali bir yılda orgeneralliğe terfi ettirilerek Jandarma Genel Komutanı yapıldı. Normalde silahlı kuvvetlerde generallikte bir üst rütbeye terfi etmek için 4 yıl beklenirdi. Hükümet istediği kişiyi bir yılda terfi ettirdi. Jandarmanın başına kendi sınıfından yetişmiş bir komutanın atanması doğru bir karardır. Zaten bu konu yıllar önce mahkemeye taşınmış ama Genelkurmay engelini aşamadığı için gerçekleşmemişti. Bir senede bir üst rütbeye terfi ise yanlıştır, rütbe bekleme süresi 4 iken 3 veya 5 olabilir yani bu süre esnetilebilir ancak bir sene uygun değildir. Rütbede bekletmenin gayesi tecrübe kazanmak, bilgisini artırmaktır. Hele bir de terfi ettirilen kişinin önünde ondan kıdemlisi var ve emekliliğe zorlanıyorsa bu ordunun disiplinini ve geleneklerini bozar. Yapılan uygulama ile TSK hükümetin kontrolüne alınmaktan çok siyasetin kontrolüne girmiş ve aynen diğer bakanlıklara benzetilmiştir denebilir. Böyle bir uygulama general ve amiralleri siyasilerin peşinden koşturmaya, liyakate değil torpil aramaya yöneltir. 
Jandarmadakine benzer uygulamalar kara ve deniz kuvvetlerinde de yapıldı. Hükümet ben istediğimi istediğim yere getiririm, gelenek, çalışkanlık, liyakat benim umurumda değil havasında. Bu uygulamanın yararlı sonuçlar vereceğini sanmıyorum. Disiplini bozmaktan, kışlaya siyaseti sokmaktan başka bir işe yaramaz. Kışlaya siyaset sokmanın sonuçlarını Balkan Harbinde yaşadık. Balkan Harbi Türk tarihinin yüz karasıdır ve sebebi orduya siyaset bulaşmasıdır. İktidarda olanların tarih okumak ve ders almak gibi bir niyetleri varsa Balkan Harbi bozgununu okumalarını tavsiye ederim.  
Ülkeye özellikle de Silahlı Kuvvetlere telafisi mümkün olmayan zararlar verilirken emekli komutanların susması ise olayın en acı tarafı… 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018