MUSTAFA GÖKER - MERHAMET VE ŞEVKAT | Denizli Hizmet Gazetesi -

MERHAMET VE ŞEVKAT
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

15/12/2016
İNSANLARA MERHAMET ETMEYENE, ALLAH’DA MERHAMET ETMEZ ( Buhari,Tevhid-2) buyuran Hz. Peygamber, demek ki yaratılmışlara hoş görülü olan kişi önce kendine merhamet etmiş olmaktadır. İnsanoğlu, annesinden doğduğunda aciz, hiçbir şeyken biraz büyüyüp zaman geçince kendisinin yaratılışına bakmadan ‘’ atık bir bel suyu (sperm den) ‘’ oluşturulduğunu unutup her şeyin üstünde tek güç HÂKİM-İ MUTLAK olarak görmektedir. 
Hakim-i mutlak ( her şeye gücünün yettiğini) olduğunu zannettiği için dünyaya gelen çocuğunu da o, şekilde yetiştirmek doktor, hakim, profesör, idareci,…vb. olsunda nasıl olursa olsun,yeter ki tek istediği olsun demektedir. Asıl yaratılış gayesini unutmaktadır. Kendisini, elinin altındakileri en iyi ve ideal olarak yetişip yaşamak, yaşatmak gayesi ile diğer yaratılmışları hor, hakir görerek her şeye sahip olmak ister. Bu yaptıkları hareketler ile evvela kendisine eziyet ederken, ailesine, çocuklarına, etrafındakilere zulüm etmektedir. 
Hz. Peygambere müşrik ve kâfir bir topluluğa (düşman guruba) lanet etmesi istendiğinde ‘’ Ben lanet ve beddua için gönderilmedim, Âlemlere rahmet için gönderildim, ‘’ buyurmaktadır. Önce Türk sonra Müslüman olan bu aziz topluluk kültürünü, sosyalitesini İslami değerler ve ahlaki erdemlikler ile oluşturmuştur. Yine savaşan iki gurup arasında kalan çocuklar için üzülmüş ve ağlamış olduğunu gören arkadaşları, (sahabeler) Ya Resülullah o çocuklar müşrik çocuklarıdır. Dediklerinde Allah’ın Resulü onlar önce insandır. Çocuk oldukları için günahları yoktur. Dikkat ediniz, kesinlikle çocukları öldürmeyiniz. Her can Allah’ın fıtratına göre yaratılmıştır. (İslam Tarihi, Asri Saadet, c.2,s.982) 
Günümüzde bombaların altında, yıkılan evlerin yıkıntıları altında, yaşam hakkı için göç anında denizlerde boğulan çocukların ahını Allah’ın duymadığını, görmediğini zannetmek kişiyi, iman dairesi dışına çıkarır. Yaratıcı, yarattıklarının hakkını sen vermez isen seni bağırta bağırta almasını bilir. 
Allah’ın Hz. Âdemle başlayan lütuf, bizlere dini İslami ( İNNEDDİNE INDELLAHİL İSLAM) vermesi, Hz. Musa (A.S.) dini islamı vermesi, Hz. İsa (A.S.) dini İslami vermesidir. Öldürmeyeceksin! Diyen Allah’a karşı aşırı savaş nedendir? 
Hz. Peygamber ben ümmetimin tekrar elleriyle yaptıkları putlara tapacaklarını inanmıyorum. Ümmetimin hastalığı, nefsinin isteklerini put (Rab) edinmeleridir. Dünya malı ve süsüne kendilerini kaptırıp onları rabler (putlar) edinmeleri cehenneme girmelerine en büyük sebep olacaktır. Dünya da daha fazla yaşamak, dünyaya âşık olmak kendi yaşlanmış organlarını değiştirmek ve dünyada daha fazla kalabilmek uğruna, çoğu Müslüman fakir ülkelerdeki dünya çocuklarını hırs ve dünya sevgisine kurban edilmeleri bir sona doğru hızla gidişimizin görüntüsüdür. 
Bu sömürgeci çakallar sürüsüne, kendi içimizdeki( Mehmet Akif’in tabiriyle beyinsizler) çoban köpeklerinin alet ve ortak olmaları bizi daha üzmekte, daha derinden yaralamaktadır. 
LEİLEHE İLLALLAH diyen kişiyi, yine aynı sözü söyleyip o söze inandığını söyleyen kişinin bu tip işlere alet olması dünyanın sonunu hazırlamaya sebeptir. Yaratıcı Kitab-ı Keriminde; İnananlar kardeştir. Kardeşin kardeşe canı, malı, ırzı haramdır, (Hucürat Suresi) buyurmaktadır. Allah’ın ipine inananların sımsıkı sarılma zamanı iken, şu mezhepten, şu tarikattan, şu guruptan diyerek parçalanmak daha çok gözyaşı, daha çok ağlamalar, daha çok yürek yangınları ve de Yaratıcının gayretine dokunma oluşmaktadır. 
Geniş Anadolu yurdunda ve dünya üzerinde farklı mozayikleri oluşturan Müslüman vatan evlatları bu zenginliği lütuf bilip, yıllarca yaşadığımız gibi daha uzun yıllarca yaşayabiliriz. Yeni yetişen nesillere bu kültür kardeşliğini, barış içinde yaşayabileceğimizi çocuklarımıza ve gençlerimize aktarıp bilinçlendirmeliyiz. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’unda Müslüman’ı camisiyle, Hıristiyan’ı Kilisesiyle, Yahudi’si Havrasıyla bir arada kardeşçe yaşam sürüp farklı kültürlerini oluşturdular. 
Günümüz insanı bizlerde küresel düşünüp, yerel yaşayabildiğimiz, hak ve hukuka riayet ettiğimiz sürece birlikten beraberlikten ayrılmadan iyi, güzel günlerde yaşamak temennisiyle.  
15.12.2016 SOSYOLOG MUSTAFA GÖKER 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018