MUSTAFA GÖKER - GAYE-İ İNSAN VE NİZAM | Denizli Hizmet Gazetesi -

GAYE-İ İNSAN VE NİZAM
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

1/12/2016
Osmanlının son dönemlerinde doğmuş, cumhuriyetin ilk sıkıntılı dönemlerinde hayat süren 1987 yılında hayata gözlerini yuman yazar, düşünür, fikir adamı, sosyolog Cemil Meriç;’’ Bu dünyada ne Türk, ne Kürt, ne sağcı, ne solcu, ne Müslüman nede Hıristiyan var, var olan namuslular, bir de namussuzlar diye ayırmıştır. Yaratıcımız da insanoğlunu aynı şekilde sadece ‘’EŞREF-İ MAHLÛK OLARAK’’ ayrı renk ve şekillerde farklı kavimlerde en güzel şekilde yaratmış tanışıp kaynaşalım diyerek ve de hakka, hukuka riayet etmemiz içinde ‘’ Hayatı yarattım, hayatın sonunda da ölümü yarattım düşünüp, hesap vereceğiniz zaman gelecektir.’’ (mülk suresi) 
Dikkat edin, size mühlet, zaman verdim ona göre dünya üzerinde güzel işler (iyi hal) üzere olun demektedir. Hz. Muhammed (S.A.V.)’de ;’’ Ne arab ırkının, arab olmayana, acem-in de arab’a üstünlüğü vardır. Yaratıcının huzurunda üstün olan kişi yaratılmışlara en çok faydası dokunandır ‘’ buyurmaktadır. 
Ne yazık ki aç gözlü ve hırsına yenik düşen insan haksız ve zulümler ile ahiretin (öldükten sonra hesap vermenin) olmadığını düşünmektedir. Hayatın sadece bu dünya dan ibaret olduğunu ucuz ve aciz aklıyla her şeyi kendi tarafına düşünüp yontmasından egoist, menfaatperest, hep benci ve bencildir. Yine insan bu felsefik tipi ile güzelim cennet dünyayı, savaşlar ile sadece ben ve benim toplumum rahat etsin düşüncesiyle cehenneme çevirmektedir. 
Şu dünya bir imtihanı dünyasıdır. Allah kimi zengini malıyla imtihan eder. Kimi âlimi, ilmiyle imtihan eder. Herkes bir şeyler ile (en çok sevdiği şeyler) imtihanda sınanmaktadır. Anayı evladıyla, evladı ana babasıyla imtihan eder. İmtihanı başarıp başarmama kişinin cüz-i iradesi ile sorumluluğuna verilmiştir. Külli irade ile rabbimiz yarattıklarının yapacakları ve yaptıkları her şeyi bilmekte, zapt-ı rabt altına almaktadır.  
Fani dünya da varlık amacımız, Allah’a iman ve kulluğun yanında yeryüzünü imar etmektir. Yeryüzünde sevgi, saygı, şefkat ve merhamet yaymaktır. Hepimizin ortak yurdu olan dünyamız da iyiliği egemen kılmaktır. Her daim adaleti yüceltmektir. Hak ve hakikate tercüman olmaktır. Batıla karşı hak ve hakkaniyetin, zalim ve zulme karşı mazlum ve mağdurun, cehalet, yanlış anlayışın karşısında ilim ve irfanın yanında yer almaktır. Fitne, fesat, zulüm, savaş, katliam gibi her türlü kötülüğün ve kötülerin karşısında yer almaktır. 
İnsan üç günlük şu fani dünyada hep kendi düşünce ve gözüyle, bireyselci, ben duygusuyla bitaraf olmak yerine, Yunus Emre’nin gözüyle ‘’ Yaratılan her şeyi severim, sırf yaratan dan ötürü’’ diyebilmelidir. Hiçbir şeyi ve yaratılanı hor görmemek gerektiğinin bilincine varmak gerektir. Deme şu niye böyle, her şey yerli yerincedir. 
Kapitalizmin ‘’ İnsan insanın kurdu ‘’ felsefesi yerine ‘’ İnsan yaratıcının, yarattıklarının dostu ‘’ felsefesini gütmelidir ki! Huzur-u Rabbül âlemine eriştiğimizde; ‘’ Rabbin senden razı, sen de Rabbin den razı bir şekilde cennete girenlerden’’(fecir Suresi), bu dünyayı da cennet edenlerden oluruz. İşte Allah’ın kulları üzerindeki hakkı, kulların Allah’a ibadet etmeleri ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayıp, bir bilip, ona göre hayatına çeki düzen ve nizam vermesidir. 
Kullarında yaratıcı (Allah’ın) üzerindeki hakkı rahat bir dünya yaşamı ve ahirette (öldükten sonra)’da ebedi cennet hayatına ulaşmasıdır. 
Nokta kadar menfaat (çıkar) uğruna şu dünyada onun bunun önünde virgül olmamak bilinç, temennisiyle, kendimizi, neslimizi bulunduğumuz toplum ve sosyal ortamımızı şekillendiren erdemli güzel insanlardan eylesin Rabbim. 
01.12.2016 SOSYOLOG MUSTAFA GÖKER 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018