MUSTAFA GÖKER - ŞEHADET İN GÖLGESİNDE | Denizli Hizmet Gazetesi -

ŞEHADET İN GÖLGESİNDE
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

23/11/2016
Kıyamet günü en çetin azap görecek kimseler dünyada insanlara en çok işkence eden kimselerdir. (İbn. Hanbelî. lV,90) Hanbelî mezhebinin kurucusu İmamı Ahmet b. Hanbel peygamberimizden böyle buyurmaktadır. Yaratıcı, Kitab-ı Keriminde ; ‘’ İlahınız bir tek olan Allah’tır. O’ndan başka ilah yoktur. O’ Rahman dır, O’ Rahim dir.’’ (Bakara,163) Sözüyle biz yaratılmışlara karanlık ve zorlaştırılmış dünya hayatında bize ışık olmaktadır. Başka ilahlar, yaratıcılar edinmememiz, sadece kendisinin yaratıcı olarak kabullenilmesi, kişi deliler gibi sevdiğini kıskanır. Rabbimizde bizi yarattıklarını kıskanması dünya hayatında bizlere(kıskanma ) hadisesi bir lütuf (ikramı)’ dır. 
Yine içimizden seçip yol gösterici ve rehber edinmemizi istediği Hz. Muhammed (S.A.V.) de; Kim samimiyetle Allah’tan başka ilahlar olmadığına şahadet ederse Allah, o na cehennemi haram kılar ’’ buyurmaktadır. Hz. Peygamber yaşadığımız hayatta kalıbımızla yaptıklarımızın yetersiz, kalbimizle hareket etmemizi yaratılmışlara kul köle olmamayı, onlardan saygı, edep harici çekinmememizi çekinilecek ve kulluk edilecek tek olan Rabbe yönelmemizi istemektedir. Bu şekilde davrandığımızda hem bu dünyada aydınlık, refah ve huzurlu olunacağı ebedi âlemde de saadet ve mutluluğun formülü şahadeti (şahadet kelimesini ) ana temasını belirtmektedir. 
Bu kalbi şahadet; Hayat boyunca insanın Rabbini görmese de, o’nun kendisini devamlı gördüğünün belirtisidir. Kendisinin de Rabbine karşı ben senden başka bir sen tanımıyorum akididir. Kelime-i şahadet ve kalbi şahadet coğrafyalarımız, dillerimiz, ırklarımız, renklerimiz her ne kadar farklı olsa da aynı inanç, aynı duygu, heyecan ve idealler de buluşturan, birbirimize sımsıkı kenetleyen, Hz. Muhammed (S.A.V.)’in ümmet bayrağı altında toplayan tevhit ve vahdetin açılımıdır. 
Bu kültür coğrafyasında bizler yeni doğan çocuklarımıza isim koyarken, sağ kulağına ‘’şahadetleri dinin temeli olan’’ ezan-ı Muhammedi yi okuruz. Sol kulağına da aynı şahadeti tekrarlayan namaza başlarken yaptığımız kameti okuruz. Yeni Müslüman olacak kimseye de önce şahadet kelimesi ‘’ EŞHEDÜ ENLEİLEHE İLLALLAH VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDÜHÜ VERASÜLÜHܒ’ söyletiriz. Yine son nefesinde olan bir kişiye de bu şahadeti telkin ederiz. 
Şahadet kelimesi, İslam kültürünün özünü oluşturan iki ana temelden oluşmaktadır. 
1. Ana Temel; Kullukta Allah, mazlumun yanında Allah, zalimin eziyetine kalkan vaziyeti gören Allah, garib gurabanın dayanağı Allah, âlimin araştırmaları sonucunda ‘’mutlak bilginin kaynağı’’ Allah’tır. Yine bir idarecinin hak ve hakkaniyette ‘’GÜÇ VE KUVVETİN ‘’ yegâne sahibi EŞHEDÜ ENLEİLEHE İLLALLAH diyebilmesidir. 
2. Ana Temel; Allah bizleri yarattı ve başıboş bırakmadı, kendi rızasına uygun bir hayatı nasıl yaşayacağımızı öğretmek için içimizden seçtiği elçiler gönderdi. Bizi önemsedi. Bizi muhatap alıp değer verdi. Karanlıklarda düşe kalka yaşamayalım diye lütfedip her kavme, her topluluğa elçiler gönderdi. 
 
En son ahir zaman topluluğu bizlere de ‘’ VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDÜHÜ VE RASÜLÜH’’ diyerek, peygamberin kendi tabiriyle ben Mekke de kuru ekmek yiyen bir kadının oğlu, kulu Hz. Muhammed-i resul (elçi) olarak gönderdi. Ayetler ile Resul’e toplumu şekillendirme, erdemli insanlar oluşturmada peygamberi örnek insan (sünnetler)’le yaşam oluşturdu. 
Kelime-i şahadetin bir bölümünü alıp diğer bölümünü kabul etmemek hakiki iman değildir. Yaratıcı Kerim Kitabın da; ‘’ Allah’a, Hz. Muhammed’e ve o nun getirdiklerine tereddütsüz bir imanla inanmamızı ‘’ emreder. (Nisa/150) Bu inanış ve yaşam tarzı Hz. Âdem(A.S), Hz. Musa (A.S.), Hz. İsa (A.S.).vb, gelmiş geçmiş, gönderilmiş tüm peygamberlere tam imanı emreder. En sonunda da ‘’HATAMEN NEBİ’’ peygamberlerin sonuncusu Hz. Muhammed (S.A.V.)’i kabulle tam ve hakiki iman gerçekleşmiştir. 
Hakiki imanın ışığında aydınlanan, kardeşçe yaşayan, birlik ve beraberliği hoşgörü nezaketiyle ÜMMET sancağı altında yaşayıp kültürünü şekillendiren, ‘’Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli ebedi Türk yurdunun üstünde inlemeli, diyerek güzel günlerde şahadetle ölenlerden eylesin güzel Rabbim. 
23.11.2016 
SOSYOLOG MUSTAFA GÖKER 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018