MUSTAFA GÖKER - KENDİNE GEL, KENDİNİ BUL | Denizli Hizmet Gazetesi -

KENDİNE GEL, KENDİNİ BUL
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

16/6/2016
Kendiyle barışık, toplumla barışık, kültür ve değerleriyle barışık bireylerin dalalet üzere değil, hidayet üzere olanlardır. Dalalet, hidayet kavramlarını, ramazan ve oruçla iç içe yaşarken Fatiha-ı şerife den bahsedeceğiz. 
Fatiha’da (Daallin) dalalet ve hidayet, kelime olarak geçmektedir. 
Dalalet; Kök itibari kaybetmek,(Rabbini Kaybetmek) kişinin kendisini (insanlığını), varoluş sebebini kaybetmesidir. Çöl de kendisini kaybeden kişi anlamına da gelir. 
Hidayet; Kişinin kendini bilmesi, bulması demektir. 
Ayet; İşaret demektir. Bilmediği bir yer ve ortamlar da işaretler ile yolunu bulmaktır. 
Sure; Sığınılan yer ( SUR KALE) demektir. Yaşadığı ortam, içine doğduğu kültür, iskan da bulunduğu, çok iyi bildiği yer demektir. 
İnsanın kendini kaybettiği zaman işaretler ile kendine gelme ve kendini, yönünü bulma demek, oruç, zekât, namaz bunların hepsi din de ve hayatın içindeki işaretlerdir. Bu işaretlere bakarak sığınılacak yere( RABBİNE) ,kendini bulması, kendini bilmesi ile gerçekleşmektedir. Şu günlerde ramazanı idrak ederken oruç’la, namazla, zekât ve fitre ile kendini kaybeden kişinin, kendini bulma yollarıdır. 
Dalaletten kaçmak, yanlıştan kurtulmak istiyorsak kendimize gelmek, kendimizi bilmek ve bulmak toplum değerleriyle, kültürleriyle çatışmadan yapıcı bir şekil almak gerekmektedir. İnsan kendini devamlı sevaplar içinde bulmaz, bazen günahlar için de bile kendini bulabilir ve kendine gelebilir. Nasıl mı? Her türlü yanlış ve kötü yolları yaşamış, genç kardeşlerimizin kolayca içine düşebileceği bir hayat ortamında bu yanlış ve karışık işlerden yorgun, bitap düşmüş, aklımı kaybetmiş ayık olmadığım bir andı elimi yüzümü yıkamak için aynada kendime baktığım da kendimi gördüm. Kendi kendime ben bu adam değilim, bu hallere düşecek birisi ben olamam diyerek kendine gelme hali ve toparlanması, o kişinin kendini bilmesi, tanıma hali yanlışlarına dur diyebilmesidir. 
Oruç tutarken bizler karşımızdaki diğer kişilere değil, kendimize bakmamız, kendimizi tanımamız gerek ve bu tanımda hidayet üzere olmadır. 
Yine kendini tanıma ve bilmede diğer bir canlı örnek; Üniversite de saygın ve başarılı yöneticilik yapmış birine, önemli bir makam için adının geçmekte olduğunu hayırlı olsun dedik. Aldığımız cevap bakın ne kadar manidar, ben o makama layık değilim hem bana teklifte gelmedi der. Böyle bir teklif gelse de ben oraya layık değilim, kendimi tanıyorum diyerek cevap verir ve şöyle devam eder. 
Benim şöyle şöyle zaaflarım var ben orayı idare edemem, hakkını veremem biz haddimizi biliriz diyerek açıklama da bulunur. Bazen hakkımız olmadan edindiğimiz nimetler insanların dalalete, yanlış yollara gitmesine ve bozulmasına sebep olabilmektedir. 
Günümüzde her kesin benim ondan ne eksiğim var, ben de onun yaptıklarından daha iyisini yapabilirim hırs ve açgözlülüğe, kendini bilmezliğe kapılıp (haddini bilmemek) değişik işlere girişmesi kişilerin kişiliklerinin ve düzenlerinin bozulmasına daha bu dünyada iken nimetlerin kendilerini dalalete düşürmesine sebep olmaktadır. İdrak etmekte olduğumuz şu ramazan ve oruç ayı içerisinde kendimizi bulmak, hataları, yanlışları başkalarında değil kendimiz de aramak gerekmektedir. 
Kişileri bazen bulunduğu makam değil, kendini bulamayıp, dağıtması varoluşunu kaybetmesi (haddini bilemeyip) sorumluluk dışı hareketler ile yoldan çıkar ve bozulur dalalet üzere yol alır. Asıl olarak, oruç tutarken başkasına değil kendimize yol tutmaktır. Kendini bilenin aşamayacağı hiçbir engel ve sorunlar yoktur. 
Yoldan çıkaran azdırıcıları dışarılarda değil kendimiz de aramalıyız. Başkalarına ait birçok bilgi ve veriler elimiz de vardır ama kendimiz hakkında bilgimiz azdır. 
Recep; Dikmek, ekmek, saçmaktır. Şaban; Toplamak, su aramaktır. Ramazan; Yanmak, pişmek, kavrulmaktır. Şevval; Yükselmek demektir. Göklere değil kişinin kendine yükselmesidir. Kendine gel demiyoruz, kendini bul diyoruz. Kendini bilen, bulan Rabbini bulur ve dolayısıyla bütün işlerin hakkından gelebilir. 
Ya Rabbi! Tuttuğu oruç ile kendini kaybedenlerden değil, kendini bulanlardan ve hakikate yol alanlardan eyle, kendiyle kavgalı değil, kendiyle barışık olanlardan eyle. Bulduklarımıza da sahip çıkanlardan ve neslimize bırakanlardan eyle. Dualarda buluşmak üzere. 
15.06.2016 SOSYOLOG MUSTAFA GÖKER  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018