MUSTAFA GÖKER - DÜŞÜNCE VE DÜNYA GÖRÜŞÜ (2) | Denizli Hizmet Gazetesi -

DÜŞÜNCE VE DÜNYA GÖRÜŞÜ (2)
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

23/5/2016
Medine’ye hicret edip yerleşen Hz. Muhammed (sav) ilk etap ta yaptığı 3 (üç) yenilik: 
1- Mescit yaptırmıştı ki; Mescitle (mekân tesis edip) dini, itikadi bir ortam oluşturmaktır. 
2- Suffa (okul) oluşturuldu; Din eğitimi ve bu yolda düşüncenin gerçekleşmesine çalışılmıştır. 
3- Pazar (alış veriş) sistemi; Yahudi’lerin elinde ve kültüründe olan bir alış veriş merkezinden İslami kültür ve dünya görüşü, pazar ortamının oluşması gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. 
Yakın ve uzak çevremiz veya hayatımız da bizim dışımızda bir gerçek oluşumu vardır. Bu hayata müdahalemiz, etkimiz ve gücümüz yetmemektedir. Dünya görüşü oluşumunda en etkili mekân, hâkim olabileceğimiz aile ortamıdır. 
Aile de, ev de gündemi Allah belirlesin, dürüstlük konuşulsun ki! 
Geleceğe hâkim, ayağı yere sağlam basan gençlerimiz oluşsun, bu gençlik nasıl kazanacağından maada kazandığını nasıl paylaşacağını düşünsün. Bir aile ortamını sürekli ekonomi,(siyaseti, yönetimi vesselam her şeyi ) etkiliyorsa çoluk çocuğumuz da ekonomik dünya görüşü oluşmaktadır. 
Ailemiz de; Allah, Resulü ve ahlaki değerler, dünya görüşü katmalı ve oluşturmalıdır. Günümüzde, çocuklarımızda oluşan, dünya görüşü ve oluşumu sayesinde neşelendiğinde ve sevindiğinde, ‘’ALLAH’’ değil de ‘’OLEYY’’, hayret ettiğin de ‘’SÜBHANELLAH’’ değil de ‘’WAOH’’, güzel bir şey gördüğün de ‘’MEŞEALLAH’’ demiyor da ‘’HARİKA’’,’’SÜPER’’ diyorlar. 
Din, insan’a ne kar, ne çıkar kazandırır. Din, insan’a (VAKAR) olgunluk, erdem, ağırlık kazandırır. Sokaklarımızda, vitrinlerde ve levhalarda ne din, ne ahlak nede milli isimler yer almaktadır. 
KÜRESELLEŞME, sonucu hep batı kültürü ve ahlaki değerlerinden oluşumlar dünya görüşümüzü, oluşumumuzu bunlar belirlemekte ve oluşturmaktadır. Küresel düşünüp, yerel (milli) yaşayamadığımız sürece geleceğimizi ve çocuklarımızı ruhsuz, amaçsız, bilinçsiz yetiştirmiş oluruz. 
Yirmi sene önce, Mustafa Sandal şarkısında hiçte haksız değildi galiba ‘’Onun arabası var, güzel mi güzel. Şoförü de var ama ruhu yok’’ diyorken. Neslimizi ve çocuklarımızı sağlıklı, imanlı, milli değerler doğrultusun da yetiştirmezsek, ruhsuz, amaçsız, günübirlik yaşayan dünya görüşü olgun olmayan her şey, anlamsız olmaktadır. 
Yoksa hayatı bize dayatılan görüş, düşünce doğrultusun da yaşamak ve düşünmek zorun da kalırız. Cenab-ı Allah bizi biz yapan ruha, imana, islama, ahlaka, Allah bilincine sahip çıkanlardan, neslimize de bu dünya görüşünü aşılayanlardan eylesin. 
Peygamberimiz;’’Emanet bilinci olmayan,(yani sağlıklı bir dünya görüşü olmayan)’ın imanı yoktur. Sözde de olsa; ‘’Ahdi, sözü olmayan (sözleşmesi olmayan)’ın da dini ‘’ yoktur, buyurmaktadır. 
25.05.2016 SOSYOLOG MUSTAFA GÖKER 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018