MUSTAFA GÖKER - DÜŞÜNCE VE DÜNYA GÖRÜŞÜ | Denizli Hizmet Gazetesi -

DÜŞÜNCE VE DÜNYA GÖRÜŞÜ
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

17/5/2016
İnsanlara din, hayata dair dünya görüşü sunmaktadır. Günümüz de insanların dini ve ahlaki bir dünya görüşü yok varsa da yozlaşmış ve şekil değiştirmiştir. 
Bunu nereden anlıyoruz! Der seniz. Atalarımızın ve dedelerimizin kültürel hayatı ve toplumsal yaşamı hakkındaki düşünceleri, yaşantıları hep İslami değerlerle donatılmış şekil almıştır. Modernleşme ve batılılaşma adına bu değerlerden hızla kopuş ve kaçış gerçekleşmektedir. Bunu bir iki misalle açıklamaya çalışalım. 
Toplumumuz da tamamen içinde bulunduğumuz ekonominin belirlediği ve sunduğu dünya görüşü hâkimdir. Karşımızda muhatap olduğumuz bir kişi veya adamı yorumlarken beş para etmez, kaç paralık adam gibi düşünce ve sözlerle yorum yaparız. Dostlarla oturduğumuz bir ortamda yanımıza çocuklarıyla ziyarete gelen bir dostumuzun yanında iki çocuğu vardır. Kucaktakini severek kaç çocuğu olduğunu sorduğumuzda hocam bu bonus (piyango)’dan çıktı, diyerek çocuğa bile ekonomik olarak bakıp dünya görüşü oluşturuyoruz. 
Dünya görüşümüz hep böyle ekonomik çıkar üzerinden, her şeyimizi kuruyor ve oluşturuyoruz. Dahası bütün ilişkilerimiz çıkar üzerine oluşmaktadır. İbadetlerimizi bile yorumlarken, çıkar menfaat üzerinden yorumluyor kurguluyoruz. Namaz’da bile, hocam kıldık kıldık ta ne oldu, dua ettik hep kaybeden yine biz olduk. 
Bizlere dayatılan dünya görüşümüz, ibadetlerimizi bile etkilemektedir. Kur, piyasası değiştiğinde psikolojimiz bile kur’a göre şekil alıyor ve değişiyor. Evdeki ve okul daki çocuğumuzun psikolojisinin bozulup bozulmadığı bizi, ekonomi’deki kur değişmesi kadar etkilememektedir. Evimizde, işyerinde seyretmesek bile televizyonlarda borsa kanalları devamlı açık durmaktadır. 
Çünkü dünya’ya, içindekilere ve her şeye ekonomik gözle bakıyoruz. Dürüstlük te bile menfaatimiz varsa dürüstüz menfaat yoksa, bittiğinde dürüstlüğümüz de yok oluyor, düşüncemiz ve dünya görüşümüz bu şekilde oluşmakta, şekillenmektedir. Bu topraklar da atalarımız, 1400 küsur yıldır, Kur’an ve sünnet doğrultusunda dünya görüşü süregelmiş ve böyle oluşturulmuştur. 
Dedelerimiz ve atalarımız bu dünya görüşünü nesilden nesile bizlere aktardılar. Günümüzde bu kültür ve yapısal ortam birer birer elimizden kayıp gitmektedir. Bir ziyaret için gittiğimiz Kıbrıs’ta kim yerleştirdi ise kaynaklarda kandil kutlama yok dense de, kandil günleri tatil kılınmış ve böylece kültür oluşturulmuş, mevlüd okutma bir gelenek değer oluşumu gerçekleşmiş ve hala da devam ettirilmektedir. Peygamberimiz 622 yılın da, Medine’ye hicret ettiğinde yeni bir dünya görüşü oluşturmak için 3 (üç) tane evvela yenilik yapmıştır! Devam edecek… 
18.05.2016 SOSYOLOG MUSTAFA GÖKER 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018