MUSTAFA GÖKER - YASİN SURESİ VE ANLATTIKLARI | Denizli Hizmet Gazetesi -

YASİN SURESİ VE ANLATTIKLARI
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

10/5/2016
Yasin suresi ve içeriğinde, ölülerden daha çok dirilere hitap eden ve okunması ibret alınması gereken surenin anlam ve içeriği konumuzu oluştururken toplumda, yaşam sürecinde bizi şekillendirecek veri ve düsturlar nelerdir. Özellikle dirileri ilgilendiren, uyarmak ve diriltmek için okunması gereken bir surenin, ölülere ve kabirdekilere okunması sadece onlara has kılınması bir tezat (gariplik) oluşturmaktadır. Yasin suresi biz dirilere indirilmiş Allah’ın kitabından bir suredir. 
Ölülere okumayın demiyoruz ama! Özetle; 
1. Sayfada, insanın inadından, körü körüne bir olay karşısında boynunu dikmesi, yanlışlarda ısrar etmek ve olayları kendine (nefsi isteklerine) göre yanlış yorumlayan insanın zaafından bahseder. İnsanoğlunun görmezden gelmezliği, körlüğü kendi eliyle oluşturduğu, hakikat düşmanlığı ve bu hakikat lara karşı direncinden bahseder. 
2. Sayfada, cennete gir denilen (Âdemoğlu) insandan ve o insanın olgun halinden bahseder. Kavminin ızdırabını, (sıkıntısını) duyan kişi olmamız gerektiği, komşumuzun, arkadaşımızın sıkıntısından çilesinden zevk almamak onun derdine ortak olmaktan bahseder. Cennete girerken bile alacağımız hazzın değil, cehenneme giden ve o, yolda sıkıntılara düşen, onların dertleriyle dertlenen (dertli adam) olmak gerektiğinden bahseder. 
3. Sayfada, Yüce yaratıcı, kâinattaki dengeden, düzenden bahseder. Tabiatta yaratılan her şeyin sınırını (haddini) bildiğinden ve bilmesi gerektiğinden, herkesin rolünü tam oynamakta olduğunu anlatır. Kâinatta ne ay, güneşin sınırına ne de güneş ay’ın sınırına (tecavüz) hak ihlali etmemektedir. Ne de güneş, ay’ın rolünü oynamasına engel olmakta, nede gündüz gecenin, gecede gündüz’e müdahale etmektedir. Tabiatta herkes, her şey sınırını bilmekte ve rolünü oynamaktadır. Lakin biz insanların düzeni bozan, herkesin rolünü oynamasına müdahil olan, rolüne göre ters hareket eden, bu ters hareket etmekte ne den inat ettiği sorulmaktadır. İnsan yine ihtar edilmekte, yine uyarılmaktadır. 
4. Sayfada, insanoğlunun cimriliğinden bahseder. İnanmayanların cümlesi olan, insanlara ihtiyaç sahiplerinin elinden tutun, onlara yardım edin dendiğinde ‘’ALLAH VERSİN’’ veya ‘’ALLAH ONLARI DOYURSUN’’ diyenler şiddetle eleştirilmektedir. Allah’ın vermesi vardır ama senin elinle sorumluluğunla verilmesidir. Buda senin dünyadaki bir başka imtihanındır. 
5. Sayfada, insanın dirilişinden, dünya hayatından sonra, Allah’ın cennete girenlere girişte (SELAM) diyerek karşılayacağından bahsedilir. Arkasından cehennemden bahseder. Orada en büyük sorgu ve dehşet anından bahsedilir. Hesap görülürken, kişinin eli, ayağı, gözü dile gelip kişinin aleyhinde şahitlik ederek konuşacak, ağza (dile) mühür vurulacağından bahseder ve insan tekrar ihtar edilir. Ahiretin en zor sorgusunun ve en dehşetli anlarından bir andır. Yaptıklarını teker teker anlatır azalarımız. 
6. Sayfada, insanın yaratılışını (bir nutfe, kan pıhtısından) görmezden gelir ve unutuverir. Kendini bir şey zannederek, gururlanır, böbürlenir her şeye düşman kesilir. Kendisine düşman, etrafına düşman, insanlığa düşman, topluma düşman, değerlere düşman kesilir. Farkında olmadan her şeye muhalefet eder. Allah kendini ve insanlığı unutanlardan eylemesin. 
7. Sayfada, bütün varlığın ve mevcudatın sahibi olan Allah’tır. O,her şeye gücü yeten, her nimetin sahibi olandır. O, na şükrediyor ve hamd’ediyoruz. Ne yaparsanız yapın, ne ederseniz edin, kime sığınırsanız sığının, hangi makamdan güç alırsanız alın dönüşünüz Allah’adır. 
Allah’ın huzuruna Yasin suresinin mesajını anlayarak, huzurlu, yüzü ak, ahlaklı ve imanlı şekilde çıkanlardan, cennet’e girip selamla karşılananlardan eylesin.11.05.2016 
SOSYOLOG MUSTAFA GÖKER 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018