MUSTAFA GÖKER - DOSTLUK VE DUA ( 2 ) | Denizli Hizmet Gazetesi -

DOSTLUK VE DUA ( 2 )
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

25/4/2016
1- Bir problemden kurtulmak istiyorsanız bir birinize girmeyeceksiniz. Kafa kafaya verip düşüneceksiniz. 
 
2- Allah’a rağmen hiçbir problemi çözemezsiniz, bakın toplumumuzdaki halen yaşadığımız, geçmişte yaşadığımız hangi problemi Allah’a başvurmadan çözebildik, çözmemiz mümkün değil o zaman Allah’ın koyduğu ana ilkelere, evrensel ilkelere başvurarak çözeceksiniz. 
 
3- En önemli mesajlardan biri eğer bir problemi çözmek istiyorsanız, Allah’a elinizi açacaksınız, açacak yüzünüz olacak. Ne ile Allah’tan bir talepte bulunuyorsunuz. O’nun yardımınıza koşmanızı isterken onun adına hayatınızda ne yaptınız. Burada da dikkatimizi çeken üç olay çok önemli; Dikkat ederseniz ( bir kişi kaçındığı kötülükten bahsetti, iki kişide yaptığı iyiliği anlattı). 
 
Demek ki hayatın akışı içerisinde problemlerini, çözecek olan iki tane yön var. Ya yaptığı iyilikler, ya da kaçındığı, uzak durduğu kötülükler. O zaman elimizi açtığımızda hangi iyiliğimiz var, hangi kötülükten uzak durmuşuz bunlarla bizim elimizden tutulacak. 
 
4- Çok önemli, dikkat ederseniz olayda birinin yaptığı ile problem çözülmedi üçü kafa kafaya verdiler. Üçünün duası, üçünün iyiliği, üçünün emeği problemi çözdü. O zaman bir toplumun probleminin çözülmesi bir kişinin iyi olmasına bağlı değildir. 
 
İbn. Haldun diyor ki! ‘’ Bir toplum fert fert bozulur, düzelmesi de fert fert olur.’’ Rabbimiz de uyarıyor; ‘’ Öyle bir beladan, problem den sakınınız ki! O geldiğin de sadece yanlış yapanları vurmaz. Herkesi toptan vurur. O zaman toplum olarak kurtulmamız gerekiyorsa iyiliklerimizin birikmesi, bütünleşmesi, az kalmaması gerekiyor. Aynı zamanda fert fert kötülükten uzak durmamız gerekiyor. Eskilerin bir ifadesi var tamir zordur, tahrip kolaydır. Bir kötü bir şehri tahrip edebilir ama on tane iyi tamir edemeyebilir. O zaman iyiliğin ve iyilerin sayısını artırmak gerekiyor. Hz. Peygamberin anlattığı bu olay bize de bu mesajı veriyor. 
 
Her şey den öte son mesaj; Beşinci mesaj, hayatımızın içerisinde yaptığımız hangi iyiliğin ne zaman karşımıza çıkacağını bilemeyiz. Yıllar önce anamızla aynı sofra ya otururken yaptığımız bir zarafetin yıllar sonra bizi hangi beladan kurtaracağını bilemeyiz. 
 
Bir işçimizi memnun etmenin yıllar sonra hayatımızda hangi güzelliğe tekabül edeceğini bilemeyiz. Bir haram dan kaçınmanın on yıl sonra, yirmi yıl sonra hayatımıza nasıl bir şeref ve izzet katacağını bilemeyiz. O zaman fert fert hepimizin sorumluluğu, kıssanın özeti ve mesajı; 
 
Her iyiliğe, dünyanın ve ahretin sıkıntılarından bizi kurtaracak tek iyilikmiş gibi sarılalım. Bu fırsatı kaçırmayalım. Her kötülükten de, sanki o kötülük seni cehenneme götürecekmiş gibi sakınalım ve uzak duralım. Dikkat edersek bu üç kişi mağarada yalnız kalmıştı. Dünya bir mağara, ahirete giderken, hedefimiz bu mağaradan kurtulup ahiret mutluluğunu elde etmek. Onun yolu da yapabildiğimiz kadar iyilikten, sakınabildiğimiz kadarda kötülükten sakınmaktan geçiyor. 
 
Cenabı-ı Allah önüne serilen bu kadar iyilik imkanını değerlendirenlerden eylesin. Cenabı-ı Allah kaçınabildiği kadar haram dan, yanlıştan kaçınanlardan eylesin.Toplumumuza, milletimize, insanlıktan insanlığa güzellikleri bahşetsin. 
 
Cenabı-ı Allah Kur’an-da; ‘’ Allah sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmaya çalışıyor.(İbrahim Suresi ). Diğer bir ayette; ‘’Ey Habib im insanları karanlıktan aydınlığa çıkarasın diye kitabı, seni gönderdik.’’ 
 
Allah, Peygamber, Kitap bize aydınlık bir hayatı saçmak için indirilmiş. Gelin kendi elimizle bu aydınlığı kaçırmayalım. Mağaranın önündeki engelleri, taşları her şeyi kaldıralım. Rabbimiz nuruna, aydınlığına inşallah koşmaya gayret edelim. 
 
23.04.2016  
 
SOSYOLOG MUSTAFA GÖKER


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018