MUSTAFA GÖKER - ARKADAŞLIK VE GETİRİLERİ | Denizli Hizmet Gazetesi -

ARKADAŞLIK VE GETİRİLERİ
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

7/4/2016
Bir insanın kişiliğinin,ahlakının,hayatının oluşumunda dört tane temel etkin unsur vardır. 
1- FITRAT ; Rabbimiz in bizi yarattığı hayatımızın en temel halidir. 
2- AİLE ; İçinde doğulan, var olunan oluşumun en önemli vesilesidir. 
3- ARKADAŞ ÇEVRESİ ; Hayata katıldığımız, ayaklandığımız sokağa çıktığımızda ilişki kurduğumuz kişilerdir. 
4- TOPLUM ; Hayatla iç içe bulunduğumuz, yaşadığımız çevredir. 
Rabbimiz öyle bir denge kurmuş ki ilk ikisine ( Fıtrat ve aile ) müdahale ve değiştirme şansımız yok, bu bir potansiyel olarak, bir mevcut hal olarak Rabbimiz tarafından bize lütfediliyor. Bunu geliştirme sorumluluğumuz var, onu oluşturma sorumluluğumuz yok ve hiç birimizin ailemizi oluşturma gücü de yok, imkanı da yok. Yani hiç bir kimse anne babasını seçme hakkına sahip değil veya mevcut anne babasını değiştirme hakkına da sahip değil, beğenmedim memnun değilim yeni bir anne baba istiyorum demek hakkı yok. Ana babasıyla ilişkisini geliştirme ve güzelleştirme gibi hem bir sorumluluğumuz ve hem bir yetkimiz var. Diğer iki etken ( Arkadaş ortamı ve Yaşadığı Toplum ) onu oluşturmak, geliştirmekte bize aittir. 
Bu gün de kişiliğimizin belirleyici unsuru olan arkadaşlık ilişkileri, arkadaşlık ortamı oluşturmanın önemi üzerinde duracağız. Bu alan hem oluşturulması ve hem de geliştirilmesi ile elimizde olan bir husustur. Hepimizin bildiği ve tanıdığı üzere arkadaşlık hayatın akışı üzerinde en önemli belirleyici unsurlardan biridir. Arkadaş unsuru ( ortamı ) ve arkadaş çevresi hatta çocuklarımızla ilgili olumsuz bir şeyle karşılaştığımızda ilk tepkimiz ve ilk suçlu, arkadaşları üzerinden gelir. Arkadaş çevresine katıldı, şöyle oldu böyle oldu deriz. Hz. Peygamber (SAV) '' Kişi arkadaşının dini, ahlakı gidişatı üzerinedir '' der. Onun için kişi kimlerle arkadaşlık ettiğine bakmalıdır. Kur'an-ı Kerim de, pişmanlık sahneleri anlatılırken; '' Keşke şu kötü kimseleri, saptırıcıları, azdırıcıları arkadaş edinmeseydim, onlarla düşüp kalkmasaydım '' diyeceğini söylemekle, Rabbimiz o anı anlatmaktadır. Çünkü arkadaşlık ilişkileri hiyerarşinin olmadığı bir ortamdır. Burada katılma ve yaklaşım vardır. 
Günümüzde gençler ve çocuklar, hırslarını, intikamlarını en çok arkadaş ortamında açılır. Suça bulaşan çocukların ve gençlerin aileleri ile görüşüldüğünde, konuşulduğunda hiç bir haberi olmadığından, kendilerine danışılmadığından söz etmektedirler. Ailenin önemli sorumluluklarından biride sadece çocuğu büyütmek, yetiştirmek değil onun sağlıklı bir çevre oluşturması içinde çalışmalıdır. Okulunu tercih ederken, duracağımız evi tercih ederken, orada çocuğun geleceği ve gelişiminde iyi arkadaşlıklar kurabilirmi, gelecek vaad ediyor mu? bunların üzerinde düşünmeliyiz. Hangi ortamda olursa olsun iyi geliştirilen arkadaşlık ilişkisi mutlaka meyve verir. 
Hz. Peygamber (SAV) : '' Komşusu yahudi bir genç vardır. Efendimizin iyi bir arkadaşıdır. Kaynaklarda ifade edilir ki; Peygamberimiz abdest alacağında, bu yahudi genç yardımcı olur, su getirir efendimizin suyunu tutar, bu şekilde bir ilişki vardır. Bu gencin hastalandığını duyar efendimiz, komşuluk, arkadaşlık hakkı olarak genci ziyarete gider. Ağır hasta ve yoğun bakımda ( ölmek üzere ) olan bu gence efendimiz iman teklif ediyor. Kelime-i şehadet, Kelime-i tevhit teklif edince babasına bakıyor, babası da diyor ki ! dediğini yap oğlum diyor. Genç son anında, zor anında kelime-i şehadet getiriyor. Kısa sonra o genç vefat edince, benim elimle bu genci cehenneminden kurtaran Rabbimize hamdü sena ederek, dua ederek, şükrederek oradan çıkıyor.'' Bir arkadaşlık ilişkisinin, bir dostluğun meyvesini görüyorsunuz. 
Günümüzde kaderine terk edilmiş, kendi haline bırakılmış bir gençliğimiz var, bir arkadaşlık ilişkimiz var. Hiç bir kıriter koymadan sadece menfaat merkezi geliştirilen bir arkadaşlık ilişkileri var. Arkadaş, kişinin arkasını tutan, onu tehlikelerden koruyan,onun göremediği noktalardan kurtaran kişi demektir. Dostluk ( arkadaşlık) ilişkilerinde arkadaş seçerken : Birincisi bende olmayan özellikleri bana kazandıran kişi olmalıdır. İkincisi seçtiği arkadaş nitelikli olması ( çok olması değil ) kaliteli sağlam arkadaşlık çevresi oluşturmaktır. Cenabı Allah güzel arkadaşlar seçebilmeyi ve bize güzellikler katacak çok arkadaşlar nasib etsin. 
Son örnek : Yakın olmanın, iyi olmanın , iyi arkadaşın faydası hakkında bir misal ; Mersin, Anamur da yeşil, ham, olmamış bir kasa muz hediye edilir. Bunun nasıl yeneceği muz yetiştiricisine sorulduğunda, bu muzların olgunlaşmış sarı elmanın yanında ışık almaması şartıyla iki üç gün içersinde karanlıkta, o ham muzun tatlı ve olgunlaşıp yenme kıvamına geldiği ve uygulamanında böyle olduğu görülmüştür. Yani muzda olmayanın, elmada olandan faydalanarak olgunlaşmasını ve güzelleşmesini sağlıyorsa bundan hisse alınması gerekmektedir. 
Bir bitki bile yan yana gelince bir birini güzelleştiriyorsa, insan kendisinde olmayanla olgunlaşacağını düşünmeli ve bu yolda gayret göstermelidir.Kışkırtmak değil güzelleştirmek. Ayağını kaydırmak değil, ayağına sahip çıkmak korumak kollamak dostluğun arkadaşlığın ana ilkesidir. Allah bizim göremediğimiz tehlikelerden bizi kurtaracak arkadaşlar nasib etsin. Özellikle gençlerimize ve çocuklarımıza iyi çevrelerde bulunmayı iyi arkadaş ortamlarında bir ömür geçirmeyi nasib etsin diyoruz ve bunun içinde çabalamak, emek vermek gerekiyor. Ev alacağımız kadar, arabaya özendiğimiz kadarda çocuklarımızın çevresine ve o çevreyi oluştururkende özen göstermeliyiz. Vesselam..


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018