MUSTAFA GÖKER - SORUMLULUK VE BİR ADIM | Denizli Hizmet Gazetesi -

SORUMLULUK VE BİR ADIM
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

28/3/2016
Hayatın akışı ve çetrefilliği içinde, düşünce boyutunda hepimiz çok iyi düşünüyoruz.Mesela ülke problemleri, aile problemleri, toplum problemleri hakkında nasıl çözeriz veya çözüm yolları nasıldır diye düşünüyoruz. Bir çoğumuzun elinde benzer düşünce, fikir,reçete ve ifadeler anlatan cümleler var. Ama nerede tıkanıyoruz, bir adım atmıyoruz. Slogan üretiyor, fikir üretiyor ama bir adım atmıyoruz. 
Bir adım atmanın insan hayatındaki yeri nedir? Sahabilerden biri Hz. Peygambere abdest almada yardımcı olur, suyunu dökerdi. Peygamberimizde ona benden ne istiyorsan söyle; ‘’ Sahabi de ona cennette seninle beraber olmak istiyorum dedi. Cevaben Hz. Peygamber duamda senin bu talebini ileteyim ama sende kulluk görevlerini yaparak sende bir adım at ve bana duamda yardımcı ol der.’’Kur’an-ı Kerimde bir çok mucizeler anlatılır ve olağanüstü olaylardan bahsedilir. O olaylarda bile Allah peygamberlerden bir adım atmalarını ister. Hz. Musa kavmiyle beraber Firavunun zulmünden kaçarken kızıl denize gelirler, arkada Firavun ve ordusu takiptedir. Kızıl deniz önlerinde sıkışırlar ne yapacağını bilmezken, yakalandıklarını sandıkları anda Allah Hz. Musa’ya bir adım atmasını yani asasını denize vurmasını ister. Ondan sonrasını Allah’a bırakacaksın.’’ Allah diğer bir ayet de kullarına kaldıramayacağı ve taşıyamayacağı yükler yüklemez.’’ Sadece bir adım atmayı ister. 
Geçmişte helak olan toplumların akıbeti, kalpleri katılaşmış, yenilik için bir adım atmadıklarından artık atıl hale geldikleri için helak sebebi olmuşlardır. İyiliğe dair bir adım atmak, karşılığında Allah on misliyle o kişiye yaklaşır. Sadece niyetiniz iyi olsun ve üzerinize düşen gayret ne ise onu yapın. Canlı bir örnek; Yıllardır Kur’an öğrenmek isteyen yaşlı bir amcamız bir adım atmadığı için Kur’an-ı öğrenememiştir.Tembellik veya ihmali bir kenara bırakıp kendine yardım edecek, Kur’an-ı öğretecek bir hocaya danışma ( ilk adımı ) atarak, Kur’an öğrenme yolundaki gayretinden dolayı 75 yaşında amcamız 3 ay sonra öğrenir. İki yıl sonra iki defa hatim etmiştir. Yani bir atım atabilme meselesi. 
Farklı bir örnek; Yıllardır içki içen bir kardeşimiz, bir adım atarak ( bir bardak azaltmayla ) içki müptelasından azar azar kurtulabilmektedir. Demek ki ilk bir adımı atmakla hem iyi hasletlere yönelinmekte ve hem de kötü hasletlerden kurtulunabilinmektedir.Hayatta evlilikte bile hayal dünyasında seviyorum demekle evlilik olmuyor. Bir adım atmakla, evleneceği ve sevdiği kızın yolundan geçmekle ilk adım, kızda onu görür, karşılıklı diologsevgi, ve arkasından evlilik gelmektedir. 
Her iş bir adımla başlıyor. İyiliğe karşıda bir adım atarak, kötülükten kurtulmak içinde bir adım atmak gerekmektedir. İnsanlığın iki büyük günahı vardır. Birisi acelecilik, diğeri tembelliktir. Aceleci olduğu için cennetten çıkarıldı, tembel olduğu içinde bir türlü geri dönemiyor. Hayatta hiçbir şey bir anda olmaz, bir adımla başlar. Hz. Peygamber dinde,bir adımla başladı. Efendimiz ( Hira’ya) bir adım attı, Allah Cebrail’i gönderdi vahiy geldi. Evine geldi Hz. Hatice’yle başladı, Hz. Hatice’yle başlayan bu süreç bütün insanlığın kurtuluşu için bir yol oldu. Her şey bir de başlıyor, bir adımla başlıyor. Yeterki iyi bir niyetle ve bilinçli bir şekilde o adımı atabilmektir. Cuma bir adımdır. Bayram namazı bir adımdır. Oruç bir adımdır. Sadaka bir adımdır. Allah adımlarımıza bereket versin, attığımız adımları birliğe, dirliğe ve güzelliğe dahil eylesin. 21.03.2016  
SOSYOLOG MUSTAFA GÖKER 
 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018