MUSTAFA GÖKER - RÜZGAR, MܒMİN VE KAFİR | Denizli Hizmet Gazetesi -

RÜZGAR, MܒMİN VE KAFİR
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

21/3/2016
Mü’min: Allah (CC) ve Muhammed (SAV)’i kabul edip indirilenlere, emrettiği emir ve yasakladığı şeyleri kalbiyle tasdik dili ile ikrar etmesi ile mü’min sıfatını kazanır. 
Kafir: Mü’min-in sıfatlarını ‘inkar’, kabul etmemektir. 
Münafık: İnsanların ‘menfaati olanların’yanında diliyle inanmış gibi yapıp mü’min-leri taklit eder.İki yüzlü,kalbiyle bunları onaylamayan kişidir.(Diyanet İslam İlmihali) 
Ebu Hureyre: Naklediyor ,Resulullah şöyle buyurmuştur; Mü’min yeşil ekine benzer,rüzgar hangi taraftan eserse onu o tarafa yatırır ‘fakat yıkılmaz’ rüzgar sakinleştiğinde yine doğrulur. 
İşte mü’min de böyledir; O bela, musibetler ve zorluklar sebebiyle eğilir ‘fakat yıkılmaz’. Kafir ise sert ve dimdik selvi ağacına benzer ki Allah onu dilediği zaman ‘bir defada’ söküp devirir. 
Acıyı bal eylemek, yüzünü ekşiltmeden bela balını yiyebilmek. Bazen sabırla sınanır insan,’sabır imtihanını’ hakkıyla verebilmek. Bazen de şükürle sınanır,’varlıkta bir imtihan’. Ne varlığa sevinmek ne yokluğa yerinmek, sadece yaratıcının rızasını dileyebilmek olgunluktur. 
Adem (AS) ebedilik, ölümsüzlükle sınandı. Habil, Kabil’le sınandı. İbrahim, İsmail’le sınandı. Eyub taşları çatlatırcasına sabırla sınandı, Ya Sen ! Kim ve neyle sınandın hiç düşündün mü? Resulullah: Her bela bir nimet, her nimetinde bela olduğunun bilincinde bir Resul,hep Rabbı-yla beraber. 
Dünya’da garib bir yolcu olduğumuzu bilsek azıcık aşımız bizi mutlu etmeye yetecektir. Yüce Allah dünya ve içindekilere sivri sineğin kanadı kadar değer vermediğini söylemektedir. Bizler bu dünya da gölgelikte gölgelenip sonra kalkıp gidecek kadar dünya misafiri olduğumuzu ona göre hareketlerimize nizam ve çekidüzen vermeliyiz. 
Yüce yaratıcı insanları farklı farklı yaratmasına, (S-L-M) kökünden gelen İslam’ı kabul eden Müslümanların hoş görü dini olan, dini şiarımıza ters hareketler göstermesi anlaşılamamaktadır. 
Müslümanın diğer Müslüman kardeşinin dini yaşam farklılıklarını hoş görüyle karşılayamayıp bu farklılığı çatışma ortamına sürükleyip kavga edip kanını dökmesi şımarıklık ve malın mülkün içinde azgınlıktır.Yaratıcının nimetlerine nankörlüktür. 
Her türlü fuhşiyatı ve malın mülkün içinde azgınlığı yasaklayan, Yaradanın gayretine dokunacak fiillerdir. Azgınların hem bu dünyada ve hem Ahirette yerleri CEHENNEM’dir varın gerisini siz düşünün.  
Lailahe illallah diyen birine, diğer Lailahe illallah diyen kişi için’ canı,malı,ırzı,namusu’ HARAM’dır. Allah her kese yetecek şekilde yaratmış dünyayı kendisini inkar edeni bile rızıksız ve nefessiz bırakmayan merhamet sıfatıyla boyanasıca Müslümanlar,neyin kavgası bu! 
Ebu Zer’in Hz. Peygamber’den rivayetiyle nokta koyalım; Ebu Zer (RA) Ya Resulallah bir kişi Allah’a ve Peygamber’e inanıyorsa getirdiklerini de inkar etmiyorsa, ‘içki içse de, kumar oynasa da, zina etse’ de Allah onu afv edip cennetine koyar mı ? Sorusuna. Evet Ya Eba Zer,üç defa bu soruyu tekrarlayan sahabiye Allah’ın Resulu sen istesen de istemesen de Allah afv edecek ve cennetine koyacaktır.(Diyanet İslam İlmihali) Merhametsiz Müslümanlara Duyurulur… 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018