MUSTAFA GÖKER - MİLADİ YILBAŞI = HİCRİ YILBAŞI | Denizli Hizmet Gazetesi -

MİLADİ YILBAŞI = HİCRİ YILBAŞI
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

21/3/2016
Bir hikâye ile konumuza giriş yapalım. Kilisenin hizmetlisi (ZANGOÇ) ,Kilisenin çanını haftada (Pazar günü) birgün çalıp bütün çoluk çocuk papazın vaazını dinlemeye gelirler. Müslümanların Cuma günü açık açık ayet olmasına rağmen yapmadığımız şey. İşte bu çanı çalan (zangoç) çanı çalacağı zaman bir karga çana pislettikten sonra gider ve şarap kâsesinden bir de şarap içer. Zangoç kargayaya karga ‘Hıristiyan olsan çana pislemezsin, Hıristiyan değilsin desem kâsedeki şaraptan içmezsin sen ne haltsin der’. 
Günümüzde kendilerini çağdaş müslümanım diyenlere böyle bir sorum var, siz ne haltsiniz ya!..  
Hicri Yıl: Hz.Muhammed (SAV)’in Mekke’den Medine’ye 622 (Miladi) yılında hicreti (göçü) ele alınarak, Hz. Ömer (R.A.) zamanında takvim yılı hicri yılbaşı kabul edilmiştir. 
Miladi Yıl: Hz. İsa (a.s.)’ın doğumunu ele alarak batı toplumu (Hıristiyan âlemi) takvim yılı, miladi yılbaşı olarak kabul edilmiştir. 
Hz.Peygamber : ‘Komşunun komşusu üzerinde bir hakkı vardır (insani olarak).Eğer komşun Müslüman ise senin üzerinde iki hakkı vardır (hem insani, hemde din kardeşliği açısından).Eğer komşun birde kardeşin (aynı karından doğma) ise üç hakkı vardır’. 
Öyleyse bizler Müslüman bir toplumun ferdi olarak, Hıristiyan dininin bayramını ve yortusunuda taklit edemeyiz. ‘İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığı gibi inanmaya başlar’.Yaşadığımız kültür (dini) değilse örfi değerleri din ile karıştırmadan Hıristiyan komşumuzun insani olarak bayramını kutlarız ama onu taklit etmeyiz. O nun yaşadıklarını yaşamaya kalkmayız. 
Hz.Peygamber’in karışık (kozmopolitik) bir toplum olan Mekke ve Medine halkının kültürü olan,sakal ve bıyık bırakma halini,Müslümanın,gayri Müslümanları taklit edemeyeceğini onlara muhalefet olarak ‘Sakallarınızı uzatınız ,bıyıklarınızı kısaltınız’ diye buyurmuşlardır. 
Öyleyse günümüzde küreselleşen ( küçük köy olan ) dünyamızda ve özellikle Türkiye (Anadolu) halkı olarak bizlerin kendi dini kültürünü bilip önce kendisi yaşayacak ailesine yaşantısıyla örnek olacaktır. Türk milleti olarak küresel düşünüp, yerel kendi milli örf, dini değerler ve ananevilerimizi yaşatmamak yüce yaratıcının emirlerine muhalefettir. 
Yüce Allah; ‘Ben sizleri kavim kavim yarattım, tanışıp, anlaşıp, kaynaşıp, dioloğunuzu koparmadan yaşamalısınız’ buyurmaktadır. Üstünlük kavga ve yarışına girmemek, üstünlüğün 
Silah gücü, renk, soy sop, ırk, din, millet farklılığı üstünlük ölçütü değildir. Asıl üstünlük en çok insanlığa faydası (takva sahibi) olan, dokunandır. Atalarımızda milletin efendisi (üstünü),milletine (hizmeti) ençok faydası dokunandır. 
Faydası ve yararı en çok olan insanlardan olmak temennisiyle. 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018