MUSTAFA GÖKER - MEVLİD KANDİLİ=KUTLU DOĞUM | Denizli Hizmet Gazetesi -

MEVLİD KANDİLİ=KUTLU DOĞUM
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

21/3/2016
Yıl miladi 571 Rabi’ül evvel ayının 12. günü olan Pazartesi günü Abdulmuttalib’in oğlu Abdullah vefat etmiş. Haşimoğullarında tatlı bir telaş vardı. Gökte Hak, yerde halk onu medh edecek dediği Abdulmuttalib in gelini yetim Muhammed (SAV)’i dünyaya getirmişti 
Arabistan o zamanları, Roma da, Bizans da, yoldan çıkmış. Zalim zulmüyle payidar olmuş. Güçlü olan her zaman haklı görünmekte, kız çocuğunun olması küçümsenen, hor görülen demek olduğu için babalar kız çocuklarını bir, iki yaşlarına geldiklerinde dayıya gidiyoruz diye götürerek çölde diri diri toprağa gömüyorlardı.  
Roma da güçsüzler sırf eğlence amaçlı aslanlara yem ediliyordu. Çağdışı, kokuşmuş ve bozulmuş kültür ve gelenekler dünyaya hakim olmuştu. Dünyanın her yanı, medeniyetiyle övünülen Bizans bile aynıydı. İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif’in deyimiyle ‘İnsanlık canavarlıkta sırtlanları da geçmişti’. İşte böyle bir zamanda, Alemlere Rahmet olarak yüce yaratıcı beklenen, peygamber olarak Hz.Muhammed’i lutf etti. Hz.Muhammed, ‘Kimin 3 kızı,sonra 2 kızı olurda onu ahlaklı,dürüst yetiştirir ve everirse cennet te benim komşum,cennete girmesinede kefilim’ diyerek yeni bir çağ açılışı gerçeklestiriyordu. 
Böyle bir toplumda kendi kız torunu Zeyneb’i omzuna alarak hutbe irad etti. İnsanlığa örnek, önder bir rehber oldu. Hz.Muhammed in doğum gününü anmaktan maada o’ nu anlamak asıl amaç olmalıdır. Mekke fethi günü İslam ordusu sancaktarı Sa’d bin Ubade’nin dilinden intikam dolu sözlerin dökülmesi, sancaktarlığının elinden alınıp, başka bir sahabiye verilmiştir. ‘Yerdekilere merhamet edin ki, göktekilerde size merhamet etsin’ diyen merhamet peygamberi, ordunun geçeceği yerde yavrularını besleyen köpeğin başına zarar görmesinler diye muhafız dikmiştir. 
Savaşın bile bir adabı, edebi, şerefi vardır. Savaşta kadınlara,çocuklara, yaşlılara,ağaçlara,mabedlere,hayvanlara,din adamları,ilmle uğraşan bilim adamlarına dokunulmaması 1437 sene evvel çağdışı bir dünyaya, Allah’ın lütfu’yla Rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed, fikir ve uygulamaları SEKÜLERLEŞEN dünyaya ışık aydınlık olması temennisiyle nice kutlu doğum günlere….  
 
 
 
 
 
 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018