MUSTAFA GÖKER - KIYAMET VE HESAP | Denizli Hizmet Gazetesi -

KIYAMET VE HESAP
MUSTAFA GÖKER

                    Facebook'ta Paylaş     |    

21/3/2016
Kıyamet vaktini bilmek ( Gayb-i bilmek ) Allah’a aittir. Allah’ın bilgisi ve izni olmaksızın, ne bir meyve tomurcuğundan çıkabilir, ne her hangi bir dişi hamile kalabilir, ne hamile olan biri yavrusunu doğurabilir. 
Gün gelir ‘’Neredeymiş Bana ortak saydığınız put’lar? ‘’diye nida ederde, müşrikler; 
‘’İçimizden buna şahitlik edecek bir tek kişi bile olmadığını sana arz ederiz!’’ derler. Fussilet Suresi/47 
Allah Resulünün de (SAV) ‘’ Kıyameti bekleyiniz.’’ Emrinin, farkında olan mü’min lerin sayısı günümüzde her zamankinden daha az. 
Nedir Bu Kıyamet? 
Kur’an da yaklaşık 400 ayette ‘YEVM’ kelimesiyle,69 ayette ‘Yevmü’l Kıyame’,75. Sure adı Kıyamet suresi, surenin başlangıcı kıyamete yeminle başlar. Kıyamet; Ayağa kalkma, dik durma anlamına gelir. Ahirette insanların dirilmesi, ölülerin kabirlerinden kalkması ve dirilmesi anlamındadır. 
İnsanlar geçmişten çok, geleceği merak ve anlama duygusuyla yaşarlar. İnsanlığın gelecek bilgisi ‘’AŞKIN’’ yani Allah ve Peygamber bildirilerinden fazla bir bilgiye sahip değiller, deney ve bilimsel bilgiyle tanımlanamamaktadır. 
Ama Allah bu dünyada ‘Zerre miktarı yapılan kötülük cezasız, zerre miktarı yapılan iyilikte mükâfatsız kalmayacak’ (zilzal suresi) 
Hz. Muhammed (SAV)’in Cibril hadisinde; ‘Kıyamet ne zaman?’ sorusuna, kendisine soruyu soran Cebrail’in bildiği ve bildirdiğinden daha fazla bir şey bilmediğini söyler. Ama 
A-Kıyamet-i Kübra (büyük kıyamet) Allah’ın bilgisindedir. 
B-Kıyamet-i Sugra (küçük kıyamet),insanın kendisine ölümün gelme vakti de Allah’ın bilgisindedir. Hz Peygamberin (Müphem)kapalıda olsa kıyamet alametlerini bildirdiği, kıyamet hakkında bizlerin her zaman hazırlıklı olmamızı, tedbir almamızı tavsiye etmektedir. 
Dünyanın ömrünün ‘Sabah namazı vaktiyle, yatsı namazı vakti arası kadar’ der. Adem (AS) ile benim zamanım, ‘Sabah namazından akşam namazı vakti arasıdır’ benden sonra ile kıyamet arası ‘Akşam namazı ile yatsı namazı arası kadardır’ der. 
1437 sene geçti sen gideli Ya Resulallah! Ya Rab kıyametin dehşetinden sen bizi ve Ümmet-i Muhammed’i koru. 
İnsan; Allah’ına, diğer insanlara, çevresine ve diğer yaratılmışlara karşı sorumluluğunun bilincinde olursa yaşadığı ortam cennet, hesabı da kolay olur. Hayat felsefesinde, ahiret ve hesap vermesi olan toplumlar, sosyolojik yaşamda fren takılmış arabaya benzer. Zıddını varın siz düşünün! 
Kıyamet in dehşetinden korunan, hesabı kolay olan ,Sıratı kolay geçen,Cennete de kolayca girme temennisiyle.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018