PAÜ HASTANELERİNDEN ÜCRETSİZ DERİ KANSERİ TARAMASI | Denizli Hizmet Gazetesi


PAÜ HASTANELERİNDEN ÜCRETSİZ DERİ KANSERİ TARAMASIPamukkale Üniversitesi Hastaneleri, 21-25 Mayıs tarihleri arasında ‘Euromelanoma Ücretsiz Deri Kanseri Taraması’ programında, 21 merkezden biri olacak.


Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan ve kanserde erken tanının önemine dikkat çeken Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Deri ve Zührevi Hastalıklar Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nida Kaçar, deri kanserinin dünya üzerinde en çok görünün rahatsızlıklarından olduğunu ifade ederek, “Deri kanseri dünyadaki en yaygın kanser çeşididir. Genellikle, güneşin deriye nüfuz eden ve yıpratan zararlı UV ışınları yüzünden ortaya çıkar. Kanserli lezyonlar, yüz, boyun, sırt ve kol gibi derinin güneşe (UVA ve UVB) daha çok maruz kalan kısımlarında görülür. Herkeste görülebildiği gibi, 50 yaş üstünde olan ve uzun süreli yoğun güneş ışınlarına maruz kalan kişilerde daha sık görülmektedir” dedi.  
 
Kanserde erken tanının önemine dikkat çeken Kaçar, “Her geçen gün deri kanseri tanı oranı artmaktadır. Fakat melanom dışı deri kanser çeşitleri resmi kayıtlara eksik bildirilmektedir. Bu durum gerçek durumu saptırmaktadır. Deri kanseri, en çok iyileşme oranına sahip ve en çok tedavi edilebilir kanser çeşitlerinden biridir. Fakat, kamudaki semptom farkındalık azlığı, erken tanı fırsatının kaçırılmasına neden olmaktadır. Kamu için, bir milyon insan tarafından ziyaret edilen Euromelanoma websitesi ve yıllık kamu farkındalık kampanyası yardımıyla, deri kanseri koruması, erken teşhis ve tedavisi teşvik edilmektedir. Yılda bir kez gerçekleştirilen ´Euromelanoma Ücretsiz Deri Kanseri Taraması´ ile kampanya sonlandırılmaktadır. Bugüne kadar 450,000 insandan fazla kişi ücretsiz ben taramasına katılmıştır” dedi.  


17.05.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018