DENİZLİ’DE 5.510 KİLOMETRE ALT YAPI HATTI DÖŞENDİ | Denizli Hizmet Gazetesi


DENİZLİ’DE 5.510 KİLOMETRE ALT YAPI HATTI DÖŞENDİDenizli’de sürdürülen alt yapı çalışmalarında şu ana kadar içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının uzunluğunun 5 bin 510 kilometreye ulaştığı belirtildi.


Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi, Mayıs ayı oturumunun 2. birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, Büyükşehir DESKİ Genel Müdürlüğü´nün 2017 yılı Faaliyet Raporu görüşüldü. 2014 yılında Büyükşehir ile birlikte kurulan DESKİ Genel Müdürlüğü´nün faaliyetlerini anlatan Başkan Osman, Büyükşehir DESKİ´nin kurulduğu ilk günden itibaren çok yoğun bir çalışma içine girdiğini söyledi. 2014 yılına kadar tüm il, ilçe, belde ve köylerin alt yapıda kendi derdine çare olmak için çalıştığını anlatan Başkan Osman Zolan, bu dönemde özellikle içme suyu konusunda yaşanan olumsuzlukları kaydetti. Köylerde yaşanan su kavgalarından dolayı bir çok canın yittiğini ifade eden Başkan Osman Zolan, bunun nedeninin de "Su nerede çıkıyorsa bizimdir" bakışı olduğunu söyledi. Büyükşehir kapsamına giren iller içinde DESKİ´nin en çok yatırım yapan ve en hızlı geçişi sağlayan kurum olduğunu vurgulayan Başkan Osman Zolan, 2004 yılında bir çok mahalleye içme suyunun çıkmadığını, alt yapının darmadağın olduğunu, depolara koydukları 100 metreküp suyun 60 metreküpünün yollarda zayi olduğunu, bazı bölgelerin de susuz kaldığını söyledi.  
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci´nin belediye başkanı, kendisinin de başkan yardımcısı olduğu dönemde; Denizli merkezde ilk çekirdekte hayata geçirdikleri alt yapı hamlesini, Büyükşehir´den sonra ise ikinci çekirdekte yaptıkları alt yapı hamlesini anlatan Başkan Osman Zolan, “Biz bu alt yapı hamlelerine başlamamış olsaydık, bugün Denizli´nin yarısı susuzdu. Bugün ´Su istiyoruz´ diye bağırır durumda olacaktık. Biz yöneticiler ve meclis üyeleri de çaresiz olacaktık. Hele hele son 2 yıldaki kuraklığa baktığımızda daha kötü durumda olacaktık” dedi.  
‘BURADAN ÇİN’E KADAR GİDER’ 
Alt yapının çok zor bir iş olduğunu ifade eden Zolan, “Biz bu makamlardaysak, bu emanetler bize verildiyse, millet bize güvendiyse milletimizin güvenini boşa çıkarmamak ve emanete sahip çıkmak durumundaydık. Kendi geleceğimizi değil Denizli’mizin geleceğini garantiye almak gerekiyordu. Onun için gözümüzü kararttık, cesaret ettik ve alt yapıya girdik" diye konuştu. DESKİ´nin kurulduğu günden itibaren çok büyük yatırımlar yaptığını ifade eden Başkan Zolan, "2017 yılında tamamladığımız, 2017´de başlayıp devam ettiğimiz ve 2018´de bugüne kadar bitirdiğimiz alt yapıya icmal olarak baktığımızda, toplam 3 bin 366 kilometre içme suyu, bin 871 kilometre kanalizasyon, 272 kilometre yağmur suyu hattı, 73 adet içme suyu deposu ve 15 adet de atıksu arıtma tesisi yapıldı. İçme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarını alt alta koyduğumuzda 5 bin 510 km yapıyor. Uç uca eklesek buradan Çin´e kadar alt yapı hattı kazmışız, hatlarımızı döşemişiz ve üstünü kapatmışız. Bu kadar büyük bir mesafede bu hizmeti yapmışız, çok şükür. Bu konuda iddialıyız. Bu 4 yılda, 2017´de ise tavan yapan yatırımlarımız başka bir yerde yoktur" dedi. 
Toplantıda, 2017 yılı Faaliyet Raporu da onaylandı. 


15.05.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018