ÇAMELİLİ ÖĞRENCİLERİN DİKKAT ÇEKEN TASARIMI | Denizli Hizmet Gazetesi


ÇAMELİLİ ÖĞRENCİLERİN DİKKAT ÇEKEN TASARIMITrakya Üniversitesi’nde okuyan Denizlili öğrenciler, suda ve karada yürüyen kumandalı tank ile arama kurtarma denizaltısı tasarladı.


Yarışmada, Trakya Üniversitesi Elektronik Bölümü ile İpsala Meslek Yüksekokulu Mekatronik Bölümü öğrencisi Çameli İlçesi’nden Sema Koyun ve Dilara Sert’in tasarladığı arama kurtarma denizaltısı dikkati çeken projeler arasında yer aldı. TÜ Elektronik Bölümü öğrencisi Sema Akkoyun ve Sefa Sarıtaş, iki arkadaşıyla yaptıkları projeyle savunma sanayine katkıda bulunmak istediklerini belirtti. 
 
TÜ İpsala Meslek Yüksekokulu öğrencisi Sema Akkoyun da sınıf arkadaşı Dilara Serte ile dalgıçların giremediği bölgelere ulaşabilmek için arama kurtarma denizaltısı tasarladıklarını söyledi. Denizaltının görüntü çekebildiğini, aynı zamanda su altında bulunan bir cismi yanlarına eklenecek kollar aracılığıyla bünyesine aldığını anlatan Sema Akkoyun, "Denizaltıyı suya bıraktığımızda kumanda ile kontrolü sağlıyoruz. Arama kurtarma çalışmaları için tasarlandı. Örneğin suyun altında bir ceset var ya da atılmış bir silah. Bunu denizaltı ilk önce kamera yardımıyla buluyor. Daha sonra yanlarındaki kollar ile bu cismi alıp su üstüne çıkartıyor. Bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz" dedi. Yarışmada dereceye giren diğer projeler, Türkiye´deki çeşitli yarışmalara katılma hakkı kazanacak.  


10.05.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018