BORÇLARA YAPILANDIRMA MÜJDESİ! | Denizli Hizmet Gazetesi


BORÇLARA YAPILANDIRMA MÜJDESİ!AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, devlete olan borçlara ödeme kolaylığı sağlanması için yasal düzenleme yapılacağını açıkladı. Şahin Tin, “Sanayicimiz, esnafımız, vatandaşımız borçlarını, ana tutar üzerine ilave edilecek makul faizlerle yapılandırarak ödeyebilecek” dedi.


Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Milletvekili Tin, milyonlarca vatandaşın ve vergi mükellefinin, geçmişten gelen ve henüz ödemesini yapamadığı, vadesi geçmiş borçlarını, bu düzenleme ile daha uygun koşullarla ödeme imkânına kavuşacağını söyledi. 
 
“31 MART 2018 TARİHİ ESAS ALINACAK” 
31 Mart 2018 tarihinden önceki dönemlere ait kesinleşmiş alacakların, tasarı kapsamına girdiğini söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Vergi ve vergi cezaları, bazı idari para cezaları, ecri misil ile öğrenim ve katkı kredisi gibi bazı kamu alacakları, gümrük vergileri ve bu vergiye ilişkin idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi fer´i alacakları yeniden yapılandırılıyor” dedi. 
 
“FAİZ ORANLARI YÜKSEK OLMAYACAK” 
Vadesinde ödenmeyen vergi ve prim alacaklarına ilişkin gecikme faizi ve zammı hesaplandığını söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Bu yapılandırma kanununda geçmiş dönemlere ilişkin gecikme faizi ve zammı yerine, o ilgili aylarda gerçekleşmiş Yİ-ÜFE oranında yeniden hesaplanacak bir faiz esas alınacak. Özellikle şunu ifade etmeliyim ki, son dönemde Yİ-ÜFE oranlarında yukarı yönlü hareketlenme nedeniyle vatandaşlarımız vergi veya prim borcuna ilişkin gecikme faizi ve zammı hesabında da daha yukarıda bir faiz ödemeyecek” dedi. 
 
İHTİLAFLI VERGİLER YAPILANDIRILACAK 
Milletvekili Tin; “Yapılan düzenlemeye göre idari para cezasının aslını, Yİ-ÜFE’ye göre hesaplanan faizi ödeyen vatandaşlarımızın, gecikme faizi ve zammı silinecek. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının yüzde 50’si ödendiği takdirde ise, yüzde 50’si silinmiş olacak” 
 
MATRAH VE VERGİ BEYANI ARTIRILABİLECEK 
Tin; “Komisyonda kabul edilen ve Meclis Genel Kurulunda görüşmeleri devam eden kanun tasarısına göre vatandaşlarımızın, Gelir ve Kurumlar Vergisi bakımından 2013-2016, Gelir, Kurumlar Stopaj ve Katma Değer Vergisi bakımından ise 2013-2017 yılları itibarıyla matrahlarını ve vergi beyanlarını artırabilmelerine imkân tanıyoruz” dedi.  
 
İLK ÖDEME AĞUSTOS AYINDA YAPILACAK 
Kanunun kabul edilmesinin hemen ardından yürürlüğe gireceğini belirten Milletvekili Şahin Tin, “Temmuz ayı sonuna kadar Yapılandırma Kanunu başvuruları yapılabilecek. İlk ödeme Ağustos ayında SGK ile başlayacak. Eylül ayında Maliye ile devam edecek. Önceki yapılandırma kanunlarında olduğu gibi peşin, 6, 9, 12, 18 taksitler halinde ödenebilecek, 36 aya kadar taksit imkânı sunulacak. Kredi kartı ile ödemek mümkün olacak” dedi. 
 
PEŞİN ÖDEYENE BÜYÜK KOLAYLIK  
Milletvekili Tin; “Bu yeni düzenlemeye göre önceki dönemlerde olduğu gibi faizin yüzde 50’si değil, ödemesi gereken tutarı peşin ödenmesi durumunda hesaplanan faizin yüzde 90’ı alınmayacak. Kısacası vatandaşımız borcunu peşin ödediğinde ödeme tutarına göre hesaplanan faizin yüzde 10’luk dilimini ödemiş olacak. Dolayısıyla bu defa peşin ödemeye önemli bir teşviki de getirmiş oluyoruz. Bu düzenlemeyle bir başka teşvik edici unsur daha getiriliyor. O da peşin ödemek yerine ağustosta veya ekimde, eylülde veya kasımda iki taksitte ödemek isteyenlere de hesaplanan gecikme faizini yüzde 50 indirimli ödemesi sağlanıyor” dedi.  
 
BELEDİYELERİN BORÇLARI DA YAPILANDIRILIYOR 
Belediyelerin alacaklarına ilişkinde yapılandırmanın tasarının içinde yer aldığına dikkat çeken Milletvekili Şahin Tin; “31 Mart 2018 tarihinden önceki dönemlere ilişkin vergi ve gecikme cezaları ile faizleri, düzenlemenin yayımı tarihi itibarıyla ödenmemiş su, atık su ve katı atık ücreti alacaklarıyla bunlara bağlı fer´i alacakları ile büyükşehir belediyelerinin katı atık ücreti alacakları ile bunlara bağlı fer´i alacakları yapılandırma kapsamında yer alıyor” dedi. 


09.05.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018