DENİZLİ İHRACATI, YÜZDE 23,5 BÜYÜDÜ | Denizli Hizmet Gazetesi


DENİZLİ İHRACATI, YÜZDE 23,5 BÜYÜDÜDTO Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli ihracatındaki büyümeyle ilgili açıklamada bulunarak, ihracat seferberliğine yönelik gayretlerle ihracattaki artışta süreklilik yakalandığına dikkat çekti


Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, 2017´de başlatılan İhracat Seferberliği çalışmalarına daha ilk günden tüm gücü ve arzusuyla katılan Denizlili ihracatçıların, o günden bugüne parmakla gösterilen bir başarı destanı yazdığını söyledi. Erdoğan, Denizli´nin Mart’ta yüzde 18,1´lik bir artış yakalayarak sürdürdüğü destana, nisanda da %23,5´lik bir başarı öyküsü daha eklediğini açıkladı. Başkan Erdoğan, "Denizli,başarısıyla göz kamaştırıyor. Her yerde övgüyle söz edilen ihracatçımız, adını gurur tablosuna yine altın harflerle yazdırırken, Denizli ismini de ihracat tarihine adeta bir daha silinmemek üzere kazıyor. Ülke ihracatının tüm zamanların rekorunu kırdığı martta, Denizliihracattaki artış oranıyla ülke verilerinin de üstüne çıktı! Üstelik yükseliş ivmesini nisanda da sürdürerek, yeni bir başarıya daha imza attı" dedi. 
 
“İHRACATTA BAŞARIMIZI GÖSTERİYORUZ” 
DTO Başkanı Uğur Erdoğan, girişimciliğiyle tanınan Denizli iş dünyasının, adından her geçen gün daha fazla ve hep başarıyla bahsettirdiğini belirtip, bunun karşılığını ihracat ve istihdamda yakaladığı sürdürülebilir artışla da aldığını kaydetti. İş dünyasının temsilcileri olarakDenizli´nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın işaret ettiği ihracat ve istihdam seferberliği hedefinde ön sıralarda yer aldığını görmekten kıvanç duyduklarını ifade eden Başkan Erdoğan, "Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci´nin direktifleriyle Ekonomi Bakanlığı´nın geçen yıl ilk kez Denizli´de başlattığı, daha sonra da örnek teşkil ederek tüm yurda yaydığı İhracat Seferberliği, ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürüyor. Bakanlık çalışanlarının, yatırım teşvikleri ve ihracat desteklerini anlatıp, işletmelerimiz ile girişimcilerimizin ufkunu açması ve iş dünyasını devletin sağladığı imkanlardan haberdar etmesiyle, ihracatçımız daha hızlı yol almaya başladı. İşte o şevk ve gayretle, Denizli marttaki ihracatında %18,1´lik bir artış yakaladı. Nisan’da da aylık bazda yüzde 23,5´e ulaşan dikkat çekici bir artışa imza attı! İlk çeyreği kapsayan 4 aylık dönemdeki artış ise, yüzde 20,1 oldu. Denizli olarak, geçen ay 283 milyon 630 bin Dolar, ilk 4 ayda ise 1 milyar 117 milyon 136 bin Dolar tutarında ihracat yaptık" dedi. 
 
ERDOĞAN: "İHRACATI ARTIRMAK, ÖNCELİKLİ HEDEFLERİMİZDEN" 
Denizli Sanayici, Tüccar ve İş Adamları Platformu Dönem Sözcüsü de olan Başkan Erdoğan, gerek Denizli Ticaret Odası olarak gerekse Denizli Platformu üyeleriyle dış ticaret açığını kapatmadaen önemli enstrüman durumundaki ihracatı artırmak için ihracatçılara yönelik özel çalışmalar yürüttüklerini hatırlattı. Erdoğan, "İhracatı artırmak, göreve geldiğimiz günden bu yana öncelikli hedeflerimizden. DTO olarak, ihracatçımızın portföyünü genişletebilmek amacıyla uluslararası temaslarımızı artırdık ve onların sektörel fuarlarda boy gösterip yeni müşterilerle temasa geçmelerini sağlamalarına yardımcı olduk. Böylelikle, rekabetin acımasız olduğu uluslararası pazarda, hemşehrilerimizin rakiplerine karşı avantajlı duruma geçmelerine ön ayak olmaya çalıştık. Bu arada, özgüvenlerini artırarak iş yapma isteklerini yükseltmek için de gayret gösterdik. Çabalarımızın sonuca ulaşması ve kazanca dönüşmesinden dolayı duyduğumuz mutluluğu, çalışıp üreterek bugünlere ulaşmamıza katkı sağlayan her kim varsa hepsiyle de paylaşırken, ihracattaki başarımızın mimarlarını kutluyor ve aynı hızla yoluna devam etmelerini, ülkemizi ve ekonomisini daha da büyütmelerini, böylelikle halkımızın da refahını yükseltmelerini diliyorum" diye konuştu. 
 
İHRACAT, REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRDI 
Ülke ihracatında 1,5 yıldır artışın devam ettiğine dikkat çeken DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, son 7 aydır da ihracattaki artışın çift haneli olduğunu vurguladı. Erdoğan, "Yılın ilk 4 ayında ülke ihracatı yüzde 10,4 artışla 54,7 milyar Dolar´a çıktı. Son 12 aylık ihracatımız ise, bir önceki yıla göre yüzde 10,7 artarak 161,1 milyar Dolar´a ulaştı. Nisanda, 161 ülke ile bölgeye ihracatımız arttı. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkeden Almanya´ya ihracat yüzde 23,3, İngiltere´ye yüzde 16,1, İtalya´ya yüzde 15,7, Fransa´ya yüzde 41,5, İspanya´ya ise yüzde 34,4 oranında artış gösterdi. En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında en yüksek artış, yüzde 62,2 ile Rusya´da. Ülke grubu bazında Nisan ayındaki ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre AB ülkelerinde yüzde 24 yükseldi. Afrika´ya ihracatımız yüzde 24,7, Bağımsız Devletler Topluluğu´na da yüzde 13,6 arttı. Nisan ayında AB´nin ihracattaki payı yüzde 51,6 oldu. Emekler, bir kez daha yüksek kazanca dönüştü; ne mutlu üreticimize, işçimize, işverenlerimize!" dedi. 


02.05.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018